Gál je rozhodnutý: Ani v druhej voľbe nenavrhne kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu | Topky.sk

°C

Utorok, 21. január 2020. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Gál je rozhodnutý: Ani v druhej voľbe nenavrhne kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu

Gábor Gál
Gábor Gál
Zdroj: Topky/Maarty
03.11.2019 13:05

BRATISLAVA - Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) nenavrhne ani v druhom kole voľby predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR svojho kandidáta. Verí však, že bude zvolený kandidát, ktorý zvýši dôveru verejnosti v justíciu. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Zuzana Drobová.


Gábor Gál verí, že budú navrhnutí kandidáti, ktorí splnia „požiadavky morálnej integrity sudcov“. Svojho kandidáta však nenavrhne. V septembri ešte uviedol, že sa po kandidátovi možno „porozhliadne“, avšak dodal, že Slovensko má všeobecný problém s volenými funkciami a záujmom mladších právnikov.

Kandidátov na predsedu Najvyššieho súdu môžu Súdnej rade navrhnúť člen rady, sudcovské rady, stavovské organizácie sudcov, plénum sudcov NS, sudca NS a minister spravodlivosti. Predsedom NS SR sa môže stať len jeho sudca.

V prvej voľbe predsedu NS SR sa nepodarilo zvoliť žiadneho kandidáta. Tí, ktorí už raz zvolení neboli, sa opätovne uchádzať o post nemôžu. Predsedom NS tak istotne nebudú Jana Bajánková, Soňa Mesiarkinová ani Štefan Harabin. Nová voľba predsedu NS SR sa uskutoční 25. novembra o 13.00 h, kandidátov môžu oprávnené osoby navrhovať do pondelka 4. novembra.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články