°C

Nedeľa, 9. august 2020. Meniny má Ľubomíra, zajtra Vavrinec.

Kauza bankovej operácie prokurátora Kováčika: NBÚ nepochybil, tvrdí Galko

Ľubomír Galko
Ľubomír Galko
Zdroj: TASR - Martin Baumann
13.05.2019 14:15

BRATISLAVA - Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) v prípade bankovej operácie prokurátora Dušana Kováčika nepochybil. Skonštatoval to predseda parlamentného výboru pre kontrolu činnosti NBÚ Ľubomír Galko (SaS). Podľa jeho slov pochybili skôr orgány, ktoré pre NBÚ pripravovali potrebné podklady.


"Urobili sme fyzickú kontrolu priamo na NBÚ. Skontrolovali sme všetky podklady, celý postup bezpečnostnej previerky. Výsledok je ten, že NBÚ podľa nášho názoru konal v súlade so zákonom," povedal Galko. Úrad podľa jeho slov postupoval na základe informácií od polície, tajných služieb a ďalších organizácií, ktoré mu pripravujú podklady.

"Ak sa dodatočne ukáže, že niekto zlyhal, je to podľa môjho názoru jedna z týchto organizácií, ktorá si nesplnila svoju povinnosť," podotkol. Vysvetlil tiež, že NBÚ musí počkať na výsledky vyšetrovania, ktoré začala Národná kriminálna agentúra (NAKA). Na ich základe bude ďalej konať.

Začiatkom mája polície povedala, že prípad bankovej operácie prokurátora Dušana Kováčika je naďalej v štádiu predprípravného konania. "Bola vykonaná kontrola vo vzťahu k tomu, či boli zistené pochybenia, pretože kontrola sa nemôže zaoberať bankovým tajomstvom. Počas kontroly sa zistilo, že tam boli zlyhania. Na základe týchto zlyhaní budú vyvodené disciplinárne tresty," poznamenal v minulosti policajný prezident Milan Lučanský.

Hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová doplnila, že prípadom sa zaoberá Národná protikorupčná jednotka Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a vyšetrovateľ v zákonnej lehote rozhodne o ďalšom postupe.

Denník N vo februári informoval o tom, že Kováčik v roku 2017 vložil na svoj účet v banke 204.000 eur. Uviedol, že peniaze pochádzajú od jeho brata. Banka nahlásila operáciu polícii. Kováčik peniaze použil na kúpu domu pre syna. Dom stál 270.000 eur, zvyšnú cenu zaplatil syn.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa ohradil voči informáciám týkajúcim sa jeho pôžičky. "Všetky okolnosti poskytnutia predmetnej pôžičky sú plne v súlade s platnou právnou úpravou, etikou a morálkou verejného činiteľa," povedala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články