°C

Utorok, 18. február 2020. Meniny má Jaromír, zajtra Vlasta.

Kauza špeciálneho prokurátora: Vložil do banky keš 204-tisíc, podľa NAKA to bolo čisté

Dušan Kováčik
Dušan Kováčik
Zdroj: TASR/František Iván
02.09.2019 17:00

BRATISLAVA - Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry odmietol anonymné trestné oznámenie, ktoré bolo podané na špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika v súvislosti s pôžičkou, ktorú mal dostať od svojho brata.


"Trestné oznámenie NAKA 23. augusta odmietla, pretože nie je dôvod na začatie trestného stíhania alebo na postup podľa paragrafu 197 odseku 2 Trestného poriadku. Dozorujúci prokurátor po preskúmaní vyšetrovacieho spisu a rozhodnutia vyšetrovateľa rozhodne o ďalšom postupe," uviedla v pondelok hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Ako ďalej dodala, Kováčik bol na vyzvanie polície dvakrát bezodkladne poskytnúť podrobné vysvetlenie týkajúce sa predmetnej finančnej pôžičky. "Podrobné vysvetlenie podal operatívnemu pracovníkovi aj jeho brat, ktorý pôvod peňazí vydokladoval listinným materiálom. Dotknuté finančné prostriedky pochádzali z predaja členských podielov družstva, pôdy a úspor brata, ktorý mu ich poskytol aj s navrhnutým termínom a spôsobom splátok. Vzhľadom na ochranu obchodného, bankového, daňového tajomstva nie je možné poskytnúť podrobnejšie informácie, odopreté dotknutými zúčastnenými osobami. Šlo jednoznačne o pôžičku, a nie o úplatok," objasnila ďalej hovorkyňa ÚŠP.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik
Zdroj: SITA/Diana Černáková

Podľa jej slov uviedol špeciálny prokurátor predmetnú pôžičku aj do svojho majetkového priznania za rok 2017, aj do dotazníka Národného bezpečnostného úradu. "Za priestupok spáchaný z nevedomosti a zo zlého výkladu zákona o obmedzení platieb v hotovosti, keď sa mylne domnieval, že pôžička nemôže byť považovaná za platbu, mu bola uložená pokuta Colným úradom Bratislava, ktorú uhradil," povedala ďalej Tökölyová.

Kováčik peniaze použil na kúpu domu pre syna

Denník N v polovici februára informoval, že Kováčik v roku 2017 vložil na svoj účet v banke 204.000 eur. Uviedol, že peniaze pochádzajú od jeho brata. Operáciu banka nahlásila polícii, ktorá to podľa denníka vtedy nevyšetrila. Prezident Policajného zboru Milan Lučanský následne nariadil podrobnú kontrolu spisu a v prípade potreby jeho opätovné otvorenie. Kováčik peniaze použil na kúpu domu pre syna. Dom stál 270.000 eur, zvyšnú cenu zaplatil syn.

Dušan Kováčik
Zdroj: SITA

Podľa Denníka N je výška pokuty od Colnéhu úradu v Bratislave tajná. Maximálna hodnota môže dosahovať 10-tisíc eur. Kováčik tvrdí, že o zákaze poskytovania takýchto finančných prostriedkov v hotovosti nevedel. Ohľadom výšky pokuty sa odmietal vyjadriť a odporúčal sa obrátiť na colný úrad. „Evidencia priestupkov je neverejná. Požadované informácie vám preto nemôžeme sprístupniť,“ uzavreli tento prípad colníci.


Galéria

Dušan Kováčik Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik Dušan Kováčik

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články