Známy podnikateľ Martinka prehovoril: Od štátu chce 3 milióny eur! | Topky.sk

Nedeľa, 21. apríl 2019. Meniny má Ervín, zajtra Slavomír.

Známy podnikateľ Martinka prehovoril: Od štátu chce 3 milióny eur!

ilustračné foto
ilustračné foto
12.09.2011 11:00

BRATISLAVA - Bývalý privatizér z éry Mečiarových vlád Karol Martinka žaluje štát, žiada od neho 3 milióny eur za ušlé zisky. Prinášame vám rozhovor s ním.


Je pravdou, že žalujete štát za škody, ktoré vám spôsobilo trestné stíhanie a žiadate odškodné viac ako 3 milióny eur?

Áno, je to pravda, podal som ju vo februári minulého roku, no myslel som si však, že médiá sa budú tejto téme venovať, až keď bude vytýčené pojednávanie. To, že sa tak deje už teraz, vo mne vyvoláva pocit, že ministerstvo si asi nie je isté svojou právnou argumentáciou, keď potrebuje vec medializovať. Navyše považujem za predčasné o tom teraz diskutovať, keďže každý vie, ako časovo náročné sú takéto spory.


Vaša manželka je advokátkou, bude vás v tomto spore zastupovať ona?

Nie. Táto záležitosť sa týka mojej minulosti a moja manželka predstavuje moju prítomnosť a hlavne budúcnosť.


Nie je suma, ktorú žiadate, nadhodnotená?

Žalovaná suma 3.398.962 € nie je žiadna chiméra. Naopak vychádzal som z údajov v mojich daňových priznaniach z rokov predchádzajúcich bezdôvodnému obvineniu. Najväčší podiel tejto sumy predstavuje ušlý zisk z firmy, ktorú som založil ešte v roku 1990, a ktorý by som dosiahol nebyť trestného stíhania. Odškodné sa teda týka len podnikania, ktoré nemá absolútne žiadnu súvislosť ani s Piešťanskými kúpeľmi, a spoločnosťami ako je napríklad VADIUM Group. 


Spomenuli ste, že odškodné sa netýka spoločností, s ktorými ste boli neustále spájaný. Čo Vás k tomu viedlo?

Nechcel som, aby sa táto záležitosť niesla tak ako v minulosti, v rovine všetkých lživých a jednostranne účelových tvrdení okolo kúpeľov, ich hospodárenia a tiež, aby sa vďaka tomu nespolitizovala. Ale ako vidím, asi sa tomu vďaka niektorým aj tak nevyhnem. Teraz už nepochybujem, že si i tak určite niečo vymyslia.
Navyše spoločnosti, ktoré som do odškodného nezahrnul, netvorili hlavný zdroj mojich príjmov.


Chcete touto žalobou zarobiť alebo si očistiť svoje meno?

Dúfal som, že na očistenie môjho mena bude stačiť zastavenie trestného stíhania, keď sa preukáže, že som sa ničoho nezákonného nedopustil, ale žiaľ opak bol pravdou. Keďže som tento pocit ani po dlhom čase nemal a vyjadrenia viacerých zodpovedných osôb, ktoré sa na tom priamo alebo nepriamo podieľali, tomu nenasvedčovali, rozhodol som sa pre tento krok. No aj napriek tomu, keby som na tomto celom chcel zarobiť, zahrnul by som do odškodného úplne všetko, vrátane Piešťanských kúpeľov.


Máte pocit, že táto suma bude pre vás dostatočným zadosťučinením za roky trestného stíhania?

Chcel som hlavne upozorniť na to, aby si kompetentné osoby uvedomili, aké vážne škody a nielen v materiálnej rovine sa dajú napáchať v ľudskom živote účelovým a umelo naťahovaným trestným stíhaním. Nemateriálne ujmy za tragédie, ktoré by som nemusel prežiť nebyť trestného stíhania a nátlaku na moju rodinu, nie sú v odškodnom zahrnuté a ani by som ich nevedel vyčísliť, navyše majú pre každého inú cenu.


Galéria

ilustračné foto ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: Topky.sk
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články