O Vadalovi nie je stále rozhodnuté: Prokurátor žiada vydávaciu väzbu, rozhoduje najprv Najvyšší súd | Topky.sk

Streda, 16. október 2019. Meniny má Vladimíra, zajtra Hedviga.

O Vadalovi nie je stále rozhodnuté: Prokurátor žiada vydávaciu väzbu, rozhoduje najprv Najvyšší súd

Antonino Vadala
Antonino Vadala
Zdroj: foto: Miro Vacula
09.04.2018 19:00

KOŠICE - V prípade talianskeho podnikateľa z východu Slovenska Antonina Vadalu nie je stále rozhodnuté. Na ťahu je teraz Najvyšší súd SR, ktorý rozhodne o jeho sťažnosti proti väzbe, v ktorej sa momentálne nachádza. Košická krajská prokuratúra už medzičasom podala na krajskom súde návrh na vydávaciu väzbu.


Krajská prokuratúra v Košiciach podala na súde návrh na vydávaciu väzbu pre talianskeho podnikateľa Antonina Vadalu, ktorý je v Taliansku trestne stíhaný za drogovú činnosť a súd v Benátkach na neho vydal európsky zatýkací rozkaz. "Originál európskeho zatýkacieho rozkazu a ďalšie potrebné listiny sme doručili spolu s návrhom na vydávaciu väzbu Krajskému súdu v Košiciach," uviedol v pondelok hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko.

O návrhu prokuratúry môže krajský súd rozhodovať až po tom, čo Najvyšší súd SR rozhodne o sťažnosti obvineného proti súčasnej predbežnej väzbe. "Ak súd vyhovie nášmu návrhu, bude pokračovať predbežné vyšetrovanie prokurátora, v ktorom sa budú vykonávať úkony rozhodujúce pre meritórne rozhodnutie, či sa európsky zatýkací rozkaz vykoná a či bude osoba vydaná," konštatoval Filičko.

Ako informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová, Vadalov spis dostali v piatok 6. apríla. "O sťažnosti proti vzatiu do predbežnej väzby rozhodne senát najvyššieho súdu v zákonnej lehote, teda do piatich pracovných dní. Zasadnutie bude neverejné a termín ešte nie je vytýčený," uviedla.

Keďže pôjde o neverejné zasadnutie, nebudú na ňom prítomné procesné strany. To znamená, že ani prokurátor, ani obvinený, teda sťažovateľ Antonino Vadala a ani jeho obhajca. Vec na NS SR napadla senátu 3T, ktorý je zložený z troch sudkýň a jedného sudcu. Tento senát v zložení sudkýň nedávno rozhodoval v kauze tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest, kde je hlavný obžalovaný veľkopodnikateľ Jozef Majský.

Vadala je stíhaný pre drogy

Antonino Vadala podnikajúci na Slovensku je v Taliansku stíhaný za trestné činy nezákonného obchodovania s narkotikami a psychotropnými látkami a za účasť na trestnom zoskupení za účelom nezákonného obchodovania s drogami. Podľa obvinenia sa spolčil s inými osobami za účelom nepretržitého páchania trestnej činnosti spočívajúcej v dovoze veľkého množstva kokaínu z Južnej Ameriky. "Európsky zatýkací rozkaz bol rozšírený o ďalší skutok spočívajúci v páchaní trestného činu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Účelom vydávacej väzby, o ktorú žiadame, je zabezpečenie prítomnosti vyžiadanej osoby a zabránenie, aby nedošlo k zmareniu účelu konania o európskom zatýkacom rozkaze," doplnil hovorca.

Polícia zadržala 42-ročného Antonina Vadalu 13. marca, o dva dni neskôr rozhodol sudca košického krajského súdu o jeho vzatí do predbežnej väzby. Proti tomuto rozhodnutiu podal obvinený sťažnosť. O aktivitách a kontaktoch talianskeho podnikateľa na Slovensku písal okrem iného pred svojou násilnou smrťou investigatívny novinár Ján Kuciak.


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/miš
ZDROJ: TASR
FOTO: Miro Vacula

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články