Štvrtok, 5. august 2021. Meniny má Hortenzia, zajtra Jozefína.

VOĽBY 2020 PS/Spolu zaznamenali sťažnosti voličov zo zahraničia: Nedostali všetky hlasovacie lístky

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
23.01.2020 20:16

BRATISLAVA - Koalícia Progresívne Slovensko/Spolu (PS/Spolu) žiada prokuratúru, aby preverila a prešetrila postup obecných úradov, ktoré údajne nedodali kompletnú sadu hlasovacích lístkov Slovákom žijúcim v zahraničí.


Ako informovala hovorkyňa PS/Spolu Silvia Hudáčková, koalícia zaznamenala na sociálnej sieti sťažnosti voličov zo zahraničia, ktorí poštou nedostali všetky hlasovacie lístky. Koalícia tiež podá podnet na Štátnu komisiu pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

Problémy s hlasovacími lístkami
Zdroj: PS/Spolu

„Považujeme za neprípustné a poľutovaniahodné, ak sa naši občania žijúci v zahraničí stretli s takouto situáciou, keď chceli využiť svoje ústavné právo. Pevne dúfame, že tieto prípady sú ojedinelé a zo strany kompetentných dôjde k náprave a doposlaniu chýbajúcich lístkov. V jednotlivých prípadoch by mala byť vyvodená zodpovednosť,“ informovala Hudáčková.

Problémy s hlasovacími lístkami
Zdroj: PS/Spolu

O možnosť odovzdať svoj hlas vo februárových parlamentných voľbách poštou zo zahraničia požiadalo 55 117 Slovákov. O možnosť voľby zo zahraničia požiadalo 4 066 voličov, ktorí nemajú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. V parlamentných voľbách v roku 2016 o voľbu zo zahraničia požiadalo 1 117 ľudí bez trvalého pobytu na území SR, čo znamená, že počet žiadostí sa zvýšil takmer štvornásobne.

Problémy s hlasovacími lístkami
Zdroj: PS/Spolu

Najväčší počet žiadostí zaslali ľudia s trvalým pobytom v Prešovskom kraji, a to 9 583 voličov. Parlamentné voľby 2020 sa uskutočnia v sobotu 29. februára. Kandidovať bude celkovo 25 politických subjektov. Volebné miestnosti budú otvorené od 7:00 do 22:00.


Galéria

Ilustračné foto Problémy s hlasovacími lístkami Problémy s hlasovacími lístkami Problémy s hlasovacími lístkami

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články