Prichádza nový PRIESKUM: Kiska naďalej rastie, zlé správy pre Sulíkovu SaS a pokles Smeru | Topky.sk

°C

Utorok, 21. január 2020. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Prichádza nový PRIESKUM: Kiska naďalej rastie, zlé správy pre Sulíkovu SaS a pokles Smeru

Na čele prieskumu by sa umiestnil Smer, PS/Spolu a strana Za ľudí
Na čele prieskumu by sa umiestnil Smer, PS/Spolu a strana Za ľudí
Zdroj: Topky/Maarty,Ján Zemiar
09.11.2019 14:28

BRATISLAVA - Ak by sa parlamentné voľby konali na prelome októbra a novembra, zvíťazila by v nich strana Smer-SD s 20 percentami hlasov. Na druhom mieste by bola koalícia strán Progresívne Slovensko (PS) a Spolu - občianska demokracia s 11,7 percenta a tretia by skončila strana Za ľudí s 10,6 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus na vzorke 1020 respondentov, ktorý sa uskutočnil od 30. októbra do 6. novembra.


Najnovší prieskum na štvrté miesto postavil stranu ĽSNS Mariana Kotlebu so ziskom 10,3 percenta. Za nimi sa nachádza Boris Kollár s hnutím Sme rodina s rovnými siedmimi percentami.

Otázka v prieskume znela: "Teraz si, prosím, predstavte, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany a hnutia. Ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?"

Šanca pre opozíciu

Z prieskumu vyplýva, že šancu na poskladanie vlády by mala skôr opozícia. Strany PS/Spolu (21), Za ľudí (19), KDH (10), OĽaNO (10), SaS (9) a Sme rodina (13) by mali v parlamente väčšinu, a teda 82 mandátov. Smeru by zostalo 36 kresiel, ĽSNS 19 a SNS 13. Smeru by teda na zloženie vlády nestačila ani podpora kotlebovcov a dokopy s národniarmi by tak mali 68 mandátov.

Alarmujúca situácia pre SaS

Pokračovanie je v podobe národniarov z SNS so ziskom 6,8 percent. Kresťanskí demokrati by získali 5,7 percent spolu s OĽaNO. Situácia sa nevyvíja priaznivo pre Slobodu a Solidaritu, ktorá oproti októbru poklesla na rovných 5 percent a je teda na hranici zvoliteľnosti.

Prichádza nový PRIESKUM: Kiska
Zdroj: Focus

Pred bránami parlamentu by skončil Bugárov Most-Híd so ziskom 4,1 percent, nasledovaný SMK so ziskom 3,5 percent. Štefan Harabin s hnutím hlási zisk troch percent, za ním je hnutie Tomáša Druckera Dobrá Voľba s necelými troma percentami. V prieskume sa objavilo aj hnutie Máme toho dosť!, ktoré vedú nespokojní farmári na čele s Patrikom Magdoškom.

V prepočte na percentá by 14,4% respondentov nešlo voliť a 10,5% odpovedalo "neviem". Rozhodnutých voličov by teda bolo 75,1%.

Politológ hovorí o alarme pre Sulíka

Preferencie strane Sloboda a Solidarita (SaS) výrazne klesli. Dôvodom je, že veľká časť z jej predstaviteľov odišla do Demokratickej strany. Dôležitá je tiež úloha strany exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí, ktorá SaS odčerpáva asi najviac voličov. Myslí si to Tomáš Koziak z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Ako uviedol koalícia strán Progresívne Slovensko/Spolu môže SaS tiež preberať voličov. V prieskume z konca augusta patrilo SaS štvrté miesto so ziskom 7,9 percenta hlasov.

Sulík musí podľa politológia určiť smerovanie strany
Prichádza nový PRIESKUM: Kiska
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

„Ak sa nemýlim, už je to prieskum od druhej agentúry, ktorý ukazuje pokles preferencií SaS. Päť percent je riziková hranica. SaS má potenciál dostať sa do parlamentu, skôr by bolo prekvapenie, keby sa tam nedostala. Je to však silný alarm pre predsedu Richard Sulíka i ľudí, ktorí budú určovať smerovanie strany,“ uviedol Koziak s tým, že si myslí, že SaS bude po parlamentných voľbách 2020 v Národnej rade Slovenskej republiky.

Koziak poukázal na fakt, že strane Štefana Harabina Vlasť rastú preferencie. „Nebude úplným outsiderom. Strana má potenciál ešte rásť. Viem si predstaviť, že bude mať nad päť percent. Ak sa spojí s ĽSNS, môžu vytvoriť silný politický subjekt,“ uviedol s tým, že Harabinova strana odčerpáva najviac hlasov práve ĽSNS. „Odčerpáva ich tiež Slovenskej národnej strane a Smeru, keďže im klesli preferencie. Harabin možno porastie aj na úkor Sme rodina,“ myslí si politológ.

Na Smer to ide z každej strany

Voľby by podľa najnovšieho prieskumu agentúry FOCUS pre koalíciu strán Progresívne Slovensko/Spolu opäť vyhral Smer so ziskom 20 percent. V októbrovom prieskume mala najsilnejšia koaličná strana 22 percent. „Na Smer sa to valí z každej strany. Nemožno vylúčiť, že ešte klesnú. Záleží na tom, čo sa všetko do volieb ešte objaví,“ uviedol Koziak. Je presvedčený, že preferencie Smeru klesnú pod 20 percent.

Druhú priečku v najnovšom prieskume obsadila koalícia strán Progresívne Slovensko/Spolu s 11,7 percenta. Na treťom mieste je strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí, ktorá by získala 10,6 percenta. Štvrtá priečka patrí Ľudovej strane Naše Slovensko, ktorú by podporilo 10,3 percenta respondentov. Sme rodina by získala sedem percent, Slovenská národná strana 6,8 percenta, KDH a OĽaNO zhodne po 5,7 percenta. Posledným subjektom, ktorý by sa dostal do Národnej rady Slovenskej republiky by bola strana SaS s piatimi percentami.


Galéria

Na čele prieskumu by Sulík musí podľa politológia

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články