Mesežnikov pripúšťa možnosť, že Smer-SD, SNS a ĽSNS vytvoria po voľbách koalíciu | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Mesežnikov pripúšťa možnosť, že Smer-SD, SNS a ĽSNS vytvoria po voľbách koalíciu

Gregorij Mesežnikov
Gregorij Mesežnikov
Zdroj: TASR - Martin Baumann
31.10.2019 11:45

BRATISLAVA - Politológ Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky pripúšťa možnosť, že Smer-SD, Slovenská národná strana a Ľudová strana Naše Slovensko vytvoria po parlamentných voľbách 2020 vládnu koalíciu. Uviedol to pre agentúru SITA s tým, že sa dlho vyjadroval opatrne, no dnes to vyzerá reálne. Tvrdí, že niektorí predstavitelia Smeru by s tým nesúhlasili, najmä premiér Peter Pellegrini.


„Pellegrini sa ukazuje ako menej významný predstaviteľ Smeru. Aj keď bude volebný líder, rozhoduje o všetkom predseda Robert Fico. Ak Fico povie, že pôjdu do koalície s Kotlebom, tak pôjdu s Kotlebom,“ myslí si Mesežnikov. „Niekedy bola pre nich spolupráca s ĽSNS nepredstaviteľná, no to, že sa Fico zastal Mazureka, ktorý spáchal trestný čin, o niečom svedčí. Niektorí predstavitelia Smeru a Kotleba sa mentálne zbližujú,“ dodal. Milan Mazurek je bývalým poslancom ĽSNS, ktorý prišiel o mandát, pretože bol právoplatne odsúdený za rasistické výroky.

Kotlebovci podľa Mesežnikova menia rétoriku. Upravujú názory na holokaust, výsledky druhej svetovej vojny či SNP. Koalíciu pri viacerých dôležitých hlasovaniach v parlamente podporili. Urobili tak pri zastropovaní dôchodku či pri predĺžení moratória na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky pred voľbami. „Koalícia o sebe na začiatku hovorila, že je hrádzou proti extrémizmu. Premenilo sa to spojenectvo. Teraz to zdôvodnia tým, že sa Kotleba zmenil,“ tvrdí politológ.

Premiér sa v stredu pred rokovaním vlády vyjadril, že nevie o tom, že by bola pri hlasovaní o predĺžení moratória dohoda s kotlebovcami. „Ak by nejaká dohoda v pozadí bola, že to nik nechce podporiť, a my by sme sa uchýlili k tomu, že by sme ich požiadali o podporu, to by bola vážna chyba,“ povedal Pellegrini.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články