°C

Piatok, 14. august 2020. Meniny má Mojmír, zajtra Marcela.

Voliť šiel aj 92-ročný Jozef: Pútavý životný príbeh, pred istou smrťou zachránil desiatky vojakov

92-ročný dôchodca Jozef Vaškeba.
92-ročný dôchodca Jozef Vaškeba.
Zdroj: TASR/ Ivan Kríž
25.05.2019 11:50

BRATISLAVA – Členom volebnej komisie v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa chcel byť pôvodne v sobotňajších eurovoľbách aj 92-ročný Jozef Vaškeba. Dôchodca sa mediálne zviditeľnil, keď v minulom roku neúspešne kandidoval v novembrových komunálnych voľbách za poslanca Vrakune.


Svoje 92. narodeniny oslávil vo štvrtok. "Bola zmena počasia a akosi ma rozboleli nohy," povedal Vaškeba. Dôchodca si nenecháva ujsť účasť na voľbách.

Sledujte s nami volebné dianie ONLINE počas celého dňa

Pútavý životný príbeh

V minulosti, od roku 1947 pracoval Vaškeba v Komisii pre dislokáciu pre umiestnenie kancelárií Rady vzájomnej hospodárskej pomoci, bol aj učiteľom. V 70. rokoch pracoval na ministerstve pôdohospodárstva bývalej ČSSR ako riaditeľ hospodárskej správy.

Štyri roky pôsobil v Komisii pre pôdohospodárstvo RVHP v Moskve. Cez druhú svetovú vojnu počas Slovenského národného povstania zachránil skupinu 40 slovenských vojakov v okrese Levoča. Pred istou smrťou ich zachránil tak, že vojakov pred nemeckým guľometným hniezdom na križovatke v Spišskom Štvrtku bezpečne previedol cez lesnú cestičku, ktorú poznal.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články