°C

Sobota, 22. február 2020. Meniny má Etela, zajtra Roman, Romana.

FOTO Silné zemetrasenia a cunami v Indonézii: Hlásia stovky mŕtvych a zranených

Škody po zemetrasení a cunami
Škody po zemetrasení a cunami
Zdroj: SITA/AP Photo/Rifki
29.09.2018 11:35

JAKARTA - Na 384 mŕtvych stúpol počet mŕtvych na indonézskom ostrove Sulawesi, ktorý zasiahli v piatok silné zemetrasenia a vlny cunami. Informovala o tom v sobotu agentúra AP s odvolaním sa na indonézsky úrad civilnej ochrany. Ešte skôr v sobotu úrady uvádzali najmenej 48 mŕtvych a viac než 350 zranených. Hovorca úradu civilnej ochrany Sutopo Purwo Nugroho ale poznamenal, že počet obetí bude ešte zrejme stúpať.


Indonézsky úrad civilnej ochrany pôvodne nezverejnil oficiálny počet mŕtvych v dôsledku zemetrasení a cunami, iba nemocnica v pobrežnom meste Palu však hlásila najmenej 30 obetí. Zdroje AP z troch nemocníc v zasiahnutej oblasti zase informovali o celkove 18 obetiach na životoch. O ďalších smrteľných prípadoch informujú miestni spravodajcovia a svedkovia. Vlny cunami po jednom z piatkových zemetrasení, ktorého magnitúda dosiahla hodnotu 7,5, napáchali škody v mestách Palu a Donggala, ako aj vo viacerých menších osadách v strednej časti Sulawesi.

Škody po zemetrasení a
Zdroj: SITA/AP Photo/Rifki

V Palu, hlavnom meste provincie Stredné Sulawesi, sa okrem iného zrútil veľký most cez rieku. Mohutná vlna strhla so sebou viacero domov a spôsobila rozsiahle škody na miestnom nákupnom stredisku i mešite. Mnohí obyvatelia podľa DPA podľahli panike. Hovorca úradu civilnej ochrany Sutopo Purwo Nugroho uviedol v televíznom rozhovore, že katastrofa si vyžiadala "mnoho obetí". Výpadky v energetických a telekomunikačných sieťach spôsobujú ťažkosti pri pátracích a záchranných prácach.

Škody po zemetrasení a
Zdroj: SITA/AP Photo/Rifki

Škody po zemetrasení a
Zdroj: SITA/AP Photo/Rifki

Hovorca OSN Stéphane Dujarric medzitým oznámil, že predstavitelia svetovej organizácie sú v kontakte s indonézskymi úradmi, pričom sú pripravení poskytnúť im podporu v požadovanom rozsahu. Americká geologická služba USGS informovala, že zemetrasenie s magnitúdou 7,5 zaznamenali v hĺbke desiatich kilometrov, pričom jeho epicentrum bolo zhruba 56 kilometrov od mesta Donggala v strednej časti Sulawesi.

Škody po zemetrasení a
Zdroj: SITA/AP Photo/Rifki

Po tomto zemetrasení indonézske úrady vydali varovanie pred vlnami cunami, ktoré sa týkalo obyvateľov provincií v strednej i západnej časti ostrova. Rovnakú oblasť predtým postihlo aj zemetrasenie s magnitúdou 6,1. Indonézia je často vystavovaná zemetraseniam v dôsledku svojej polohy v tzv. ohnivom kruhu, reťazci vulkanických pohorí a tektonických zlomov. V decembri 2004 si silné zemetrasenie s magnitúdou 9,1 pri pobreží ostrova Sumatra a následná vlna cunami vyžiadali vyše 230.000 mŕtvych.

Škody po zemetrasení a
Zdroj: SITA/AP Photo/Rifki


Galéria

Škody po zemetrasení a Škody po zemetrasení a Škody po zemetrasení a Škody po zemetrasení a Škody po zemetrasení a Škody po zemetrasení a

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články