Koniec dohadom a špekuláciám: O post prezidenta zabojuje 13 mužov a dve ženy | Topky.sk

Utorok, 15. október 2019. Meniny má Terézia, zajtra Vladimíra.

Koniec dohadom a špekuláciám: O post prezidenta zabojuje 13 mužov a dve ženy

Prezidentskí kandidáti sa podelili o zážitky a témy svojich záverečných prác.
Prezidentskí kandidáti sa podelili o zážitky a témy svojich záverečných prác.
Zdroj: TASR/Jakub Kotian, SITA/Branislav Bibel, Diana Černáková, Topky
01.02.2019 11:59

BRATISLAVA - Celkovo 15 kandidátov by malo napokon zabojovať o post prezidenta SR v marcových voľbách. O polnoci uplynul termín, dokedy mohli prihlášky doručiť do parlamentnej podateľne. Štyroch kandidátov zatiaľ komisia preveriť nestihla. Medzi uchádzačmi sú dve ženy a 13 mužov.


V abecednom poradí kandidujú Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Martin Daňo, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, Marian Kotleba, Milan Krajniak, József Menyhárt, František Mikloško, Robert Mistrík, Maroš Šefčovič, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník a Ivan Zuzula.

Koniec dohadom a špekuláciám:
Zdroj: TASR/Dušan Hein, SITA/Braňo Bibel

Na preverenie zákonných náležitostí si ešte musia počkať Kotleba, Krajniak (doručili podpisy v stredu 30.1.), Šefčovič a Zuzula (priniesli ich vo štvrtok 31.1.). Novinárom to potvrdil hovorca predsedu parlamentu Tomáš Kostelník. Komisia preskúmava, či splnili všetko, čo zákon žiada a následne dáva odporúčanie predsedovi NR SR Andrejovi Dankovi (SNS) kandidatúru prijať alebo nie.

O potvrdení kandidatúr informoval Dankov hovorca a predseda Komisie na preskúmavanie návrhov na kandidátov na prezidenta SR Tomáš Kostelník. "Predseda Národnej rady SR po posúdení petičných hárkov a ostatných náležitostí, ktoré musí kandidát spĺňať, vyradil z kandidátky troch záujemcov. V prípade Jána Molnára došlo podľa viacerých poslancov NR SR k manipulácii s petičnými hárkami, Radovan Znášik nebude v čase voľby prezidenta spĺňať zákonom stanovený vekový limit a uchádzač Martin Konečný neodovzdal potrebný počet podpisov," vysvetlil Kostelník.

Ďakuje komisii, ktorá petičné hárky kontrolovala. "Odviedli naozaj skvelú prácu v rekordne rýchlom čase. Vďaka ich vysokému pracovnému nasadeniu sa podarilo uzavrieť kandidátku na prezidenta už na druhý deň po ukončení možnosti prihlásiť sa," povedal Kostelník.

Znášik ani Molnár kandidovať nemôžu

Šéf parlamentu už takto odmietol Radovana Znášika, ktorý nebude mať v deň volieb zákonom požadovaných 40 rokov. Neuznal ani podpisy Jána Molnára pre "závažné podozrenia". Ten ich vyzbieral od poslancov. Krátko pred polnocou prišel do podateľne aj Martin Konečný, doniesol však len 164 podpisov občanov.

Ján Molnár ako kandidát
Zdroj: YouTube/chorademokracia

Spomedzi 15 uchádzačov sa na podpis minimálne 15 poslancov parlamentu spoľahli Daňo a Šefčovič. Zvyšní uchádzači sa vydali cestou vyzbierania minimálne 15-tisíc podpisov od občanov. Voľby prezidenta SR sa budú konať 16. marca. V prípade nezvolenia hlavy štátu v prvom kole sa uskutoční druhé, ktoré sa bude konať 30. marca. Výsledky volieb môžete sledovať priamo na Topky.sk.


Galéria

Prezidentskí kandidáti sa podelili Ján Molnár ako kandidát Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články