Fico sa nevie vysporiadať so svojím konfliktom záujmov, uviedla Žitňanská | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Fico sa nevie vysporiadať so svojím konfliktom záujmov, uviedla Žitňanská

Lucia Žitňanská
Lucia Žitňanská
Zdroj: TASR/Martin Baumann
08.02.2019 11:55

BRATISLAVA - Expremiér Robert Fico (Smer-SD) sa počas dvoch týždňov nevie vysporiadať so svojím konfliktom záujmov v prípade kandidatúry na post ústavného sudcu. Uviedla to bývalá ministerka spravodlivosti a nezaradená poslankyňa Národnej rady SR Lucia Žitňanská. Tá navyše dodala, že tento faktor by mal Fica diskvalifikovať.


Žitňanská okrem iného spomenula aj silu Ústavného súdu SR, ktorý v závere januára tohto roka zrušil ústavný zákon parlamentu o bezpečnostných previerkach pre sudcov. "Silu tejto inštitúcie sme videli zrušením ústavného zákona. To je vážne rozhodnutie," uviedla.

"Sledujeme politický chaos v tomto pléne a máme chaos z jedného jediného dôvodu, že jeden z kandidátov je v konflikte záujmu, s ktorým sa nevie vysporiadať," povedala Žitňanská. Pripomenula tiež, že Robert Fico nie je radovým poslancom, pri ktorom stačí, ak nebude hlasovať sám za seba. "Hovoríme o predsedovi najsilnejšej politickej strany, ktorý sa zúčastňuje na Koaličných radách a je určujúcim hlasom pre kreovanie dohody tohto parlamentu, kto bude a nebude sudcom Ústavného súdu SR," dodala.

Lucia Žitňanská tiež považuje zodpovednosť poslancov za podceňovanú. "My musíme niesť patričnú mieru zodpovednosti za svoje rozhodnutie. Ja nepodporím tajnú voľbu, pretože ak nie sú strany schopné rokovať otvorene a verejne, musia svoje účty skladať aspoň verejným hlasovaním," uzavrela.

Potrebná 15-ročná právnická prax Roberta Fica bola témou viacerých zasadnutí ústavnoprávneho výboru, ktorý napokon jeho kandidatúru posunul spoločne s ďalšími 38 uchádzačmi do pléna. V pléne NR SR dnes pokračuje rozprava k návrhu na voľbu nových ústavných sudcov. Parlament musí zvoliť až 18 kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Nie je na teraz známe či budú poslanci hlasovať ešte dnes, alebo až v priebehu budúceho pracovného týždňa.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články