°C

Pondelok, 17. február 2020. Meniny má Miloslava, zajtra Jaromír.

Ján Mokoš sa o post primátora Vysokých Tatier bude uchádzať piatykrát, v Snine je deväť kandidátov

Ján Mokoš
Ján Mokoš
Zdroj: TASR - Adriána Hudecová
26.09.2018 10:00

VYSOKÉ TATRY – Ján Mokoš sa bude rekordný piatykrát uchádzať o post primátora Vysokých Tatier. Oznámil to v utorok (25.9.) na tlačovej konferencii vo Vile Flóra v Starom Smokovci s tým, že jeho prioritou bude priniesť do Tatier ďalšie kvalitné služby pre ľudí.


„Za posledných 16 rokov sme v meste odviedli kus práce, snažím sa riešiť problémy našich občanov, s ktorými sa denne stretávam a beriem ich ako svoj záväzok aj do ďalšieho volebného obdobia,“ konštatoval Mokoš, ktorý kandiduje ako nezávislý a podporu v kandidatúre mu svojím podpisom vyjadrilo približne 600 obyvateľov. V nadchádzajúcom období by rád do mesta pritiahol obchodný reťazec, vyriešil problémy s parkovaním na sídliskách pre domácich a postavil nové bezbariérové prístupy na úrad a k lekárom. Jeho víziou je zároveň zrevitalizovať mestské parky a zeleň, vytvoriť pešiu zónu v Tatranskej Lomnici a pripraviť podmienky pre výstavbu obchvatu Starého Smokovca. Pre rodiny s deťmi a mladých ľudí už rozbehol vybudovanie troch cyklochodníkov, v pláne je aj výstavba workoutového parku a zriadenie nabíjacích staníc na mobilné telefóny v parkoch. Jeho cieľom v nadchádzajúcom období je aj obmedziť výstavbu nových ubytovacích zariadení v Tatrách.

Zaviesť chce tiež tzv. participatívny rozpočet. „Samotných obyvateľov tatranských osád tak zapojíme do rozhodovania o tom, kam budú smerovať mestské peniaze. Chcem takto rozbehnúť vyššiu aktivitu komunitného života v našom meste,“ zdôvodňuje svoj zámer Mokoš, ktorý ako primátor rozlohou najväčšieho mesta na Slovensku pôsobí od roku 2003. Za svoj úspech v poslednom volebnom období považuje dokončenie nového Domu služieb, prípravu výstavby nájomných bytových domov, zefektívnenie dopravnej situácie vďaka kruhovému objazdu v Tatranskej Lomnici na jednej z najvyťaženejších križovatiek v Tatrách i opravu miestnych komunikácií a chodníkov. Okrem toho sa mestu počas posledného obdobia podarilo dokončiť obnovu štyroch historických víl - Alica, Ilona, Flóra a čiastočne Iskra, ktoré patria medzi chránené kultúrne pamiatky.

„Stojím si za názorom, že v rozbehnutých projektoch treba pokračovať. Na našom území sa nachádzajú viaceré chátrajúce budovy, ktoré dnes vlastnia súkromní majitelia. Jedným z mojich ďalších cieľov bude rozbehnúť debatu o obnove týchto objektov,“ dodáva Mokoš s tým, že príkladom, kedy sa radnici podarilo úspešne realizovať rekonštrukciu po diskusiách so súkromným investorom, je Hotel Lomnica i budova lanovky Encián na Skalnatom plese. Primátor tiež tvrdí, že sa počas jeho pôsobenia vo funkcii podarilo zvýšiť hodnotu majetku mesta zo štyroch miliónov eur na 29 miliónov eur.

Zapisovateľka mestskej volebnej komisie vo Vysokých Tatrách Mária Fábryová uviedla, že o kreslo primátora majú záujem aj nezávislí kandidáti Michal Hanč, Róbert Gálfy, Alexander Gálfy, Igor Kollega a za KDH kandiduje Gabriel Jamnický. Kandidačné listiny odovzdali aj dve nezávislé ženské kandidátky Valéria Lásková a Alžbeta Nedorostová. O poslanecký post v mestskom zastupiteľstve zabojuje dohromady 31 kandidátov v šiestich volebných obvodoch. Svoje voličské hlasy budú môcť 10. novembra odovzdať obyvatelia v siedmich okrskoch.

V Snine potvrdili všetkých deväť kandidátov na uvoľnený post primátora

O uvoľnený post primátora Sniny zabojuje oficiálne deväť kandidátov. Vyplýva to zo zverejneného zoznamu kandidátov na primátora mesta na webovej stránke mesta. Mestská volebná komisia teda potvrdila všetky kandidačné listiny na primátora do stanoveného termínu, teda do polnoci 11. septembra, a rovnako postupovala aj pri kandidačných listinách na poslancov. O poslanecký post v 18-člennom zastupiteľstve zabojuje 84 uchádzačov.

O post primátora sa už neuchádza Štefan Milovčík, ktorý bol od februára 1990 predsedom Mestského národného výboru v Snine a od decembra toho istého roku, s jednou prestávkou až doposiaľ, primátorom. O uvoľnený post zabojuje ako nezávislý kandidát 61-ročný invalidný dôchodca Jozef Bujnovský. Ako nezávislá do volieb ide aj 40-ročná projektová manažérka Daniela Galandová. Tridsaťšesťročného právnika Dušana Hačka podporuje vo voľbách Slovenská národná strana (SNS) a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) nominovalo 46-ročného projektového manažéra Štefana Jacka. Demokratická strana postavila do volieb 63-ročnú vedúcu personalistiky Marcelu Pohlovú. Nezávislými kandidátmi sú aj 65-ročný vojak vo výslužbe Jozef Savka, 47-ročný lesný inžinier Martin Šebák a 58-ročná terénna sestra Mária Todáková. Deviatym kandidátom je prednosta Okresného úradu v Snine 39-ročný Michal Vohar, kandidujúci s podporou strán Smer-SD a Most-Híd.

V dvoch volebných obvodoch sa o post poslancov uchádza 84 kandidátov. Z prvého volebného obvodu sa do mestského zastupiteľstva dostane 12 poslancov z celkového počtu 60 uchádzačov. V druhom volebnom obvode zvolia voliči šesť poslancov. O tieto miesta sa uchádza 24 kandidátov. V Snine bolo k dátumu vyhlásenia volieb, teda k 10. júlu, zaregistrovaných 19 722 obyvateľov. Komunálne voľby sa uskutočnia v sobotu 10. novembra.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články