Vyšetrovanie vraždy Kuciaka a Kušnírovej v číslach: VIDEO Čo všetko vieme o chladnokrvnom zločine? | Topky.sk

Streda, 23. október 2019. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Vyšetrovanie vraždy Kuciaka a Kušnírovej v číslach: VIDEO Čo všetko vieme o chladnokrvnom zločine?

Polícia obvinila štyri osoby z úkladnej vraždy. Nad menom objednávateľa však stále visia otázniky.
Polícia obvinila štyri osoby z úkladnej vraždy. Nad menom objednávateľa však stále visia otázniky.
Zdroj: archív
02.10.2018 14:30

BRATISLAVA – Vo vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nastal po siedmich mesiacoch posun, v ktorý už veril málokto. Po minulotýždňovej policajnej akcii skončili za mrežami štyria ľudia, ktorých obvinili z úkladnej vraždy. Branislav Zurian, riaditeľ protizločineckej jednotky NAKA, pod ktorú spadá vyšetrovací tím, priblížil detaily ostro sledovaného zásahu.


Policajné zložky minulý týždeň úradovali v dvoch juhoslovenských mestách. Vo štvrtok v Kolárove a v piatok v Komárne. Akcia priniesla svoje ovocie. Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici ešte v nedeľu rozhodol, že štyria obvinení z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej zostanú vo väzbe. 

Vyšetrovanie vraždy Kuciaka a
Zdroj: Polícia SR

Generálna prokuratúra v pondelok na tlačovej konferencii priblížila, akú úlohu mali zohrávať jednotliví zadržaní v prípade vraždy. Tlmočníčka taliančiny Alena Zsuzsová (44), ktorá má väzby na podnikateľa Mariána Kočnera, mala podľa vyšetrovateľov s najväčšou pravdepodobnosťou vyplatiť peniaze vykonávateľom. Polícia ju považuje za objednávateľku. Odkiaľ však mala financie, nespresnili. 

Policajti počas akcie zaistili 570 stôp.
Rozdelenie pred akciou v
Zdroj: FB/Polícia SR

Tomáš Szabó mal byť strelcom, Zoltán Andruskó sprostredkovateľom a Miroslav Marček vodičom a pomocníkom. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár uviedol, že dôkazy, ktoré sú v rukách polície, sú veľmi silné na to, aby boli obvinené spomínané štyri osoby. "Zatiaľ to je stále v štádiu obvinenia, takže prehnaný optimizmus nie je na mieste," dodal s tým, že je ale veľký predpoklad na to, že kauza sa dotiahne do úspešného konca. 

Policajný spis zaberá celú skriňu.
Policajný spis zaberá celú
Zdroj: FB/Polícia SR

Viac o policajnej akcii s názvom News priblížil v rozhovore pre facebookovú stránku Polícia SR Branislav Zurian, riaditeľ protizločineckej jednotky NAKA.

„Čo sa týka tohto prípadu, bol to jeden z najťažších prípadov, myslím, že nielen môj, ale asi všetkých policajtov, ktorí sa zúčastnili tejto akcie,“ priznal Zurian. Podľa jeho slov bolo náročné najmä to, že od začiatku nevedeli, koho a čo hľadajú.

Priblížil, že vo vyšetrovaní veľmi pomohla analytická skupina tímu. "Naozaj to množstvo dát, s ktorými pracovali, a ktoré vyhodnotili, nám pri objasnení tejto úkladnej vraždy veľmi pomohlo," povedal.

Policajná akcia News v číslach

 • policajti odpracovali za 4 dni 1000 hodín
 • zadržali 10 osôb
 • 4 osoby obvinili z úkladnej vraždy
 • vykonali 12 domových prehliadok
 • vykonali 13 prehliadok nebytových priestorov (záhrady, autá, reštaurácie a pod.)
 • zaistili 570 stôp (zbrane, zhodný náboj, počítače či mobil použitý pri vražde)
 • zasahovalo 58 policajtov NAKA
 • 12 kriminalistických technikov
 • 55 príslušníkov Lynx Commando
 • 30 policajtov z PPÚ
 •  špeciálny vyšetrovací tím má 90 členov
 • akcie sa zúčastnili aj experti z európskeho policajného úradu Europol

Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/nin

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články