Helena Růžičková by slávila 82 rokov: Viete, ako sa volala vlastným menom? | Topky.sk

Streda, 26. jún 2019. Meniny má Adriána, zajtra Ladislav, Ladislava.

Helena Růžičková by slávila 82 rokov: Viete, ako sa volala vlastným menom?

Helena Růžičková
Helena Růžičková
Zdroj: YouTube
13.06.2018 00:00

PRAHA – K neprehliadnuteľným osobnostiam českého filmu patrila dlhé roky Helena Růžičková, ktorá zomrela 4. januára 2004 vo veku 67 rokov. Zjav a herecký prejav ju predurčili pre komediálne role. Treba ale podotknúť, že počas svojej takmer päťdesiatročnej kariéry dokázala, že má oveľa bohatší register. Umelkyňa bola nezdolnou optimistkou a aj počas svojho boja s rakovinou dokázala rozdávať druhým smiech a povzbudenie.


Helena Růžičková sa narodila ako Helena Málková 13. júna 1936 v Prahe. Po štúdiách na Vyššej zdravotníckej škole krátko pracovala ako zubná laborantka. Bola tiež absolventkou baletnej prípravky. Napokon ju zlákalo divadlo a film.

Helena Růžičková by slávila
Zdroj: Filmové studio Barrandov / DEFA

Jej manželom bol herec Jiří Růžička (1932 - 2003). Spolu mali syna Jiřího Růžičku (1956 - 1999), s ktorým si umelkyňa zahrala aj v slávnej sérii Zdeňka Trošku Slunce, seno... Do sŕdc divákov sa však zapísala už viac než desať rokov predtým. A to ako Heduš Homolková z Papouškovej trilógie o rodine Homolkových. 

K Růžičkovej najznámejším dramatickým rolám patrí postava ráznej aj citlivej kuchárky Anny v televíznom seriáli Karla Kachyňu Vlak detstva a nádeje. Zahrala si aj v televíznej adaptácii knihy Evy Kantúrkovej Priateľka z domu smútku. Ružičková sa uplatnila tiež v rozhlase a dabingu, napísala niekoľko kníh - okrem kuchárok vydala aj pamäte nazvané A tak som išla životom. V roku 2013 zas vyšla kniha Věštírna Heleny Růžičkové zaoberajúca sa výkladom snov tak, ako ich chápala herečka.

VIDEO: Scéna z filmu Slunce, seno, jahody - pozeranie Angeliky.

VIDEO: Scéna z filmu Slunce, seno, erotika - Echt gold!

VIDEO: Scéna z filmu Slunce, seno, a pár facek - Mami, co je to coura?! Hajzle jeden!

VIDEO: Josef. Takovej slušnej člověk. Do hospody nechodí, pivo nechlastá, družstevní byt má... zařízenej. Auto má, video má, tak co by si chtěla? 


 


Galéria

Helena Růžičková Helena Růžičková v rozprávke Helena Růžičková sa mnohým Helena Růžičková v Slunce, Helena Růžičková vo filme Helena Růžičková vo filme Helena Růžičková vo filme

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
FOTO: TV Prima, YouTube

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články