Piatok12. apríl 2024, meniny má Estera, zajtra Aleš

Gréckej ekonomike nepomôže ani prijatie všetkých reforiem

Grécko 2015
Grécko 2015 (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Súčasná situácia dáva za pravdu postoju Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) spred piatich rokov, v ktorom združenie vyzývalo politikov, aby prijali rázne riešenie, teda aby neodsúhlasili poskytnutie ďalších peňazí už vtedy príliš zadlženému Grécku.

Dnes, ako povedal prezident ZPS Ján Oravec, sa opakuje rok 2010. Vtedy aj dnes lídri EÚ na kritickú situáciu v Grécku reagovali tak, že sa začali schádzať na mimoriadnych summitoch v Bruseli, na ktorých nič nevyriešili, až napokon ohlásili záchranu Grécka, ktorá nebola ničím iným, len zametením problému pod koberec, jeho odložením do budúcnosti.

V súčasnosti je Grécko a jeho ekonomika v tak katastrofálnom stave, že jej nepomôže ani prijatie všetkých reforiem, ku ktorému sa zaviazala grécka vláda. Akceptovaním dohody "peniaze výmenou za reformy" opäť hrozí, že politici namiesto odstrihnutia nezachrániteľného Grécka od finančných zdrojov uprednostnia nalievanie ďalších peňazí do bezodnej diery. Opäť tak odsunú skutočné riešenie problému do budúcnosti. Takéto pseudoriešenie nie je v záujme ani Grécka, ani ostatných krajín eurozóny, zdôraznil Oravec.

Aktuálnou dohodou s EÚ sa len predĺži grécka agónia

Najnovšou dohodou medzi Európskou úniou (EÚ) a Gréckom sa len predĺži grécka agónia. Ak bude pokračovať nalievanie peňazí do tejto krajiny a Grécko nevystúpi z eurozóny, ohrozí to nakoniec aj stabilitu celej EÚ, domnieva sa predseda mimoparlamentnej SNS Andrej Danko. Reagoval tak na aktuálnu dohodu z pondelka (13.7.) medzi Gréckom a ostatnými krajinami eurozóny, na základe ktorej môže krajina výmenou za rozsiahle reformy začať rokovať o treťom balíku pomoci v objeme viac ako 80 miliárd eur.

Jeho strana bola podľa Danka od počiatku proti finančným príspevkom gréckym bankám a štátu. "Grécko sa dlhodobo zadlžilo a podvádzalo ohľadom svojich ekonomických výsledkov," pripomenul. Zatiaľ čo chudobní Gréci v tejto situácii najviac trpia, politici zodpovední za grécky krach si podľa neho dodnes užívajú svoje majetky.

Práve tí Gréci, ktorí dnes najviac trpia, musia podľa Danka urobiť poriadok s tými, ktorí ich do tejto situácie dostali. "Musia vidieť, že grécka vláda, Európska únia a Európska centrálna banka hrajú len divadlo pred inými štátmi, ako aj pred gréckym ľudom a ide len o to, aby veritelia neprišli o svoje peniaze, ktoré do Grécka nezodpovedne nalievali," tvrdí.

Viac o téme: GréckoJán OravecZPS
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu