Islamský štát útočí aj v ďalšej krajine: Vďaka ukoristeným ruským stíhačkám už majú letectvo! | Topky.sk

°C

Nedeľa, 19. január 2020. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

Islamský štát útočí aj v ďalšej krajine: Vďaka ukoristeným ruským stíhačkám už majú letectvo!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
17.10.2014 20:45

KOBANÉ - Militantnú skupinu Islamský štát sa už podarilo vyhnať z väčšiny severosýrskeho mesta Kobane. Pre britskú stanicu BBC to povedala kurdská veliteľka Baharin Kandalová. Podľa jeho slov sa džihádisti stiahli zo všetkých oblastí s výnimkou dvoch centier odporu na východe.


K vytlačeniu IŠ prispeli letecké útoky koalície vedenej USA, ktorá za posledných 24 hodín uskutočnila v oblasti ďalších 14 náletov. Tie "úspešne zasiahli 19 budov IŠ, dva veliteľské posty, tri bojovné pozície, tri pozície snajperov, jedno nástupné miesto a jednu ťažkú zbraň," uvádza stanovisko. Kandalová vyslovila nádej, že mesto bude "čoskoro oslobodené". Podľa jej slov jej milície dostávajú podporu vo forme zbraní, zásob i bojovníkov, odmietla však povedať ako.

Boj o Kobane je považovaný za hlavný test toho, či je vzdušná kampaň Američanmi vedenej koalície schopná odraziť IŠ. Medzičasom nový vysoký komisár OSN pre ľudské práva nazval IŠ "potenciálne genocídnym" hnutím. Jordánsky princ Zajd Raad al-Husajn skupinu označil za protiklad ľudských práv. 

 

Kurdi odrazili ďalšie útoky džihádistov, IS útočil v Libanone aj Iraku 

Jednotky extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) podnikli v noci nadnes útoky na pozície, ktoré kurdskí obrancovia mesta Kobané obsadili vo štvrtok aj vďaka intenzívnym náletom spojeneckej koalície pod vedením USA, informovala agentúra DPA.  Útoky islamistov na východnom a južnom fronte sa Kurdom podarilo odraziť a zahnať útočníkov späť, informoval DPA z Kobané kurdský aktivista Farhad Šámí. Dodal, že spojenecké letectvo vo štvrtok a dnes podniklo sériu útokov na pozície IS v Kání Arabán vo východnej časti Kobané.Podľa podpredsedu výboru kurdskej samosprávy pre zahraničné vzťahy Idrísa Nassana je v rukách džihádistov ešte stále 15 až 20 percent územia Kobané. Podľa Nassana jednotky IS dostávajú denne nové posily a nových brancov a snažia sa dobyť územia stratené za posledné dva dni.  

Bojovníčka jednej z kurdských polovojenských formácií Afšin Kobané však uviedla, že kurdské oddiely zintenzívnili útoky na pozície IS vo východnom sektore Kobané, aby získali "to, čo je v rukách" džihádistov. Dodala, že ako taktiku využívajú útoky zo zálohy, aby nepriateľovi spôsobili čo najväčšie straty.

Predpokladá sa, že IS, ktorý sa od júna zmocnil veľkého územia v Iraku a Sýrii, má rozsiahly arzenál zbraní zhabaných armádam oboch krajín. Okrem iného majú vo výzbroji aj tri bojové lietadlá, ktorých sa zmocnili na sýrskom území. Predpokladá sa, že ide o lietadlá typu MiG-21 a MiG-23s. Na ich obsluhu islamistov na vojenskom letisku v severosýrskom Aleppe cvičia bývalí piloti irackej armády, uviedlo dnes Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).   

Potýčky s islamistami hlásia dnes aj z Libanonu, kde skupina ozbrojencov, zrejme napojených na extrémistický front Džabhat an-Nusra, zaútočila na vojenský autobus, pričom usmrtila jedného libanonského vojaka. Incident sa odohral v oblasti Akkár na severe Libanonu, kde k podobným potýčkam dochádza od augusta.

Nemecko chce odobrať islamistom pasy

Nemecko plánuje odoberať islamským extrémistom občianske preukazy, aby nemohli odchádzať bojovať do Sýrie a Iraku. Oznámila to dnes agentúra AP s odvolaním sa na nemecký rezort vnútra. Podľa ministra vnútra Thomasa de Maiziera pripravovaný plán počíta s tým, že podozriví islamisti dostanú namiesto štandardných občianskych preukazov dočasné identifikačné karty. Ich súčasťou bude varovanie v niekoľkých jazykoch, že držiteľ karty nesmie opustiť územie Nemecka. 

Platná nemecká legislatíva už umožňuje zadržať cestovné pasy podozrivých osôb. Doposiaľ však neexistoval efektívny spôsob, ako odoberať alebo špeciálne označovať plastové občianske preukazy, s ktorými môžu nemeckí občania cestovať do mnohých krajín v rámci EÚ i mimo nej. Odhaduje sa, že k Islamskému štátu a ďalším militatným organizáciám bojujúcim v Sýrii a Iraku sa pridalo už viac ako 2000 Európanov. Minimálne 450 z nich sú občania Nemecka, z ktorých sa už približne 150 vrátilo domov. Úrady sa obávajú, že by sa zradikalizovaní navrátilci mohli pokúsiť uskutočniť teroristické útoky na nemeckom území.
     

Piloti, ktorí sa pridali k IS, cvičia extrémistov na pilotovanie stíhačiek

Irackí piloti, ktorí sa pridali k extrémistickej skupine Islamský štát (IS) v Sýrii, poskytujú jej členom výcvik, aby dokázali pilotovať tri ukoristené stíhačky ruskej výroby. Napísala to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na sýrsku skupinu monitorujúcu konflikt.

IS lietala so stíhacími lietadlami nad obsadenou leteckou základňou v provincii Aleppo v severnej Sýrii. Vyhlásil to Rámí Abdal Rahmán, šéf Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.

"Majú inštruktorov, irackých dôstojníkov, ktorí boli predtým pilotmi (bývalého irackého prezidenta) Saddáma Husajna," povedal Abdal Rahmán. "Ľudia videli lety, z letiska sa vzniesli veľakrát," dodal.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA, TASR
FOTO: SITA,
VIDEO: Youtube

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články