°C

Sobota, 8. august 2020. Meniny má Oskár, zajtra Ľubomíra.

KDH chce za okrúhlym stolom hovoriť o Mečiarových amnestiách

Vladimír Mečiar
Vladimír Mečiar
Zdroj: SITA
14.03.2012 14:25

BRATISLAVA – Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) chce za okrúhlym stolom, ktorý organizuje vo štvrtok Smer-SD, hovoriť o zrušení Mečiarových amnestií i princípe jeden mandát stačí.


Ako povedal dnes predseda KDH Ján Figeľ, keďže Smer má záujem rokovať aj o ústavných opatreniach, vzniká priestor pre ozdravné opatrenia ako bol v minulom volebnom období zákon o rozpočtovej zodpovednosti. „Sme pripravení rokovať o ďalších záležitostiach, ktoré budú obmedzovať zadlžovanie alebo korupciu či posilňovať transparentnosť a spravodlivosť. Za takéto považujeme návrhy na zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov, zrušenie amorálnych Mečiarových amnestií a princíp jeden mandát stačí, ktorý obmedzuje spojenie poslaneckého mandátu s inými volenými funkciami. Sme pripravení na diskusie aj o ďalších záležitostiach,“ vyhlásil Figeľ.

Líder KDH pripomenul, že jeho strana presadzovala zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov približne desať rokov, pričom nikdy sa pre to nenašla dostatočná podpora v parlamente. „Zmena postoja Smeru je vítaná. Takýto zákon môže byť prvým signálom pre obnovovanie dôvery v parlament a o rovnosti občanov pred zákonom,“ konštatoval.

KDH je v parlamente pripravené podporiť aj rozhodnutia na európskej úrovni, ktoré posilňujú postavenie Slovenska a sprísňujú podmienky fungovania eurozóny. „V tomto duchu budeme postupovať v parlamente pri hlasovaniach,“ povedal Figeľ.

Vláda Smeru je podľa Figeľa logická pre jednoznačný výsledok volieb. „Aj keď je bezprecedentné, že po 22 rokoch Slovensko čaká vláda jednej strany,“ povedal s tým, že KDH potvrdzuje svoj postoj pripravenosti prejsť do úlohy dôslednej a konštruktívnej opozície. „Krajina, demokracia a spoločnosť potrebuje zodpovednú vládu a zodpovednú opozíciu,“ dodal.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články