°C

Piatok, 10. júl 2020. Meniny má Amália, zajtra Milota.

Bitka o podpredsedu parlamentu: Miesto chce Bugár aj Matovič

Matovič a Bugár
Matovič a Bugár
Zdroj: SITA
14.03.2012 15:00

BRATISLAVA - O stoličku podpredsedu parlamentu majú záujem Most-Híd aj Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igora Matoviča. Smer-SD sa chystá v parlamente opozícii prepustiť dve podpredsednícke miesta, pričom jedna zrejme pripadne KDH.


Podľa parlamentnej matematiky by mala druhá pripadnúť OĽaNO, zvyšné opozičné strany sú však zdržanlivé. Ak bude mať Most-Híd možnosť navrhnúť vlastného podpredsedu, bude ním Béla Bugár, povedal dnes pre László Solymos, ktorý v predchádzajúcom volebnom období predsedal poslaneckému klubu strany.

Či Most-Híd bude rešpektovať prípadnú nomináciu hnutia Igora Matoviča, Solymos priamo nepovedal. "Myslím, že tam treba dať človeka, ktorý tomu rozumie," poznamenal. O obsadení postov budú parlamentné strany rokovať vo štvrtok. Matovič zdôraznil, že druhá podpredsednícka stolička by mala pripadnúť Obyčajným ľuďom a až v prípade, že o ňu nebudú mať záujem, príde na rad Most-Híd. "Určite to nenecháme Mostu-Híd len preto, že to chce," povedal. Sám Matovič o podpredsednícke miesto záujem nemá, vie však o človeku zo svojej kandidátky, ktorý by ho vedel dôstojne zastávať.

Predseda KDH Ján Figeľ je podľa vlastných slov pripravený diskutovať o personálnych nomináciách v parlamente, aby činnosť opozície vykazovala schopnosť spájať pohľady na politiku Smeru. „Od prvého dňa by sa mal parlament usilovať o nielen vyššiu politickú kultúru, ale aj proporcionalitu a zodpovednosť v rozhodovaní a konaní,“ uviedol. Bugár je podľa Figeľa skúsený nielen líder, ale aj podpredseda parlamentu. „Všetci, ktorí na Slovensku parlament vnímajú, si vedia predstaviť jeho pôsobenie, jeho prínos pre kultúru, priechodnosť a efektívnosť rokovaní tohto dôležitého štátneho orgánu. S Bugárom komunikujem roky. Bola to komunikácia korektná a prínosná pre Slovensko. Moje skúsenosti zo spolupráce s Bugárom sú pozitívne,“ vyhlásil.

Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Jozef Mikuš pripomenul, že obsadenie postov bude závisieť predovšetkým od toho, ktoré stoličky opozícii prenechá najsilnejší Smer-SD. Rešpektuje, že KDH ako najsilnejšia opozičná strana si uplatní nárok na najvýznamnejší post, ktorý opozícii pripadne. Otázne je, či sociálni demokrati prenechajú opozícii jedno alebo dve miesta podpredsedu parlamentu. Mikuš pôjde na stretnutie so straníckym šéfom Mikulášom Dzurindom a podpredsedníčkou Luciou Žitňanskou. V strane sa podľa neho o rozdelení postov v opozícii zatiaľ nerokovalo.

Do špekulácií, o ktoré výbory bude mať Most-Híd záujem, sa Solymos púšťať nechcel. Obmedzil sa na konštatovanie, že rozdelenie výborov vyplynie z rokovaní a počul informácie o tom, že Smer-SD má záujem o zlúčenie niektorých výborov. Podobné stanovisko zaujal aj Matovič, ktorý potvrdil len to, že obyčajní majú o predsednícke stoličky vo výboroch záujem. Solymos pôjde na rokovanie spoločne s predsedom Bélom Bugárom a dosluhujúcim ministrom pôdohospodárstva Zsoltom Simonom.

Liberáli zo SaS svoje preferencie pred rokovaním prezradiť nechceli. "Pred štvrtkovým stretnutím sa nebudeme vyjadrovať," povedala hovorkyňa strany Tatiana Tóthová. Prezradila len toľko, že na rokovanie príde predseda SaS Richard Sulík a podpredsedovia Juraj Miškov a Jozef Mihál.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články