INEKO: Vláda plní sľuby na 40 percent, nesplnila 17 z 50 | Topky.sk

Utorok, 18. jún 2019. Meniny má Vratislav, zajtra Alfréd.

INEKO: Vláda plní sľuby na 40 percent, nesplnila 17 z 50

04.08.2008 14:00

BRATISLAVA - Dva roky po prijatí vládneho programu plní kabinet Roberta Fica na 40 percent sľuby, ktoré mu dopomohli do vlády a udržiavajú jeho popularitu. Vyplýva to z analýzy Inštitútu INEKO.


Vláda splnila 9 z 50 najpopulárnejších sľubov:

 • zrušila platenie u lekára,
 • rastú reálne mzdy a zamestnanosť,
 • neprivatizovala takzvané strategické podniky,
 • zvýšila odstupné pri prepúšťaní,
 • zmiernila rozdiely vo výške starých a nových dôchodkov.

 

Nesplnila 17 z 50 sľubov:

 • nezaviedla vyššie dane pre monopoly a banky,
 • neznížila spotrebnú daň v záujme nižšej ceny benzínu a nafty,
 • nepostihla tých, ktorí nie sú schopní preukázať pôvod svojho majetku,
 • neodškodnila klientov nebankových subjektov.

Vyberá z nesplnených sľubov INEKO.

 

Takmer dve tretiny najpopulárnejších sľubov Ficovej vlády považuje INEKO za škodlivé.

Pre dlhodobú výkonnosť ekonomiky je najškodlivejšie:

 • rušenie či zastavenie reforiem v daniach, dôchodkoch a zdravotníctve,
 • boj s "monopolmi“,
 • umelé udržiavanie nízkych cien v energetike.

"Z pohľadu doterajšieho plnenia po dvoch rokoch vlády teda aj väčšinu z nesplnených sľubov tvoria sľuby pre krajinu škodlivé," konštatuje Inštitút. Zo sľubov, hodnotených ako pozitívne, vláda neplní sľuby o vyššej transparentnosti a boji proti korupcii. Zo skupiny pre krajinu užitočných sľubov sú zatiaľ splnené sľuby o raste zamestnanosti, reálnych miezd či zmenšovaní regionálnych rozdielov, a to najmä vďaka rýchlo rastúcej ekonomike.

Vláda podľa INEKO profituje z rýchleho rastu ekonomiky, no zároveň naznačila aj čiastočný sklon k pragmatizmu. Predstavitelia vládnych strán do veľkej miery porušili sľuby o radikálnej úprave reforiem bývalej vlády, z ktorých mnohé položili základy rekordne rastúcej ekonomiky. Napriek očakávaniam a sľubom a s pomocou silnej ekonomiky pokračovali v relatívne úspornej politike výdavkov, spojenej so znižovaním deficitu verejných financií.

Sľuby o veľkom náraste výdavkov vlády do školstva, kultúry či zdravotníctva ostávajú po dvoch rokoch vlády nesplnené. Otáznym ostáva, nakoľko budú predstavitelia súčasných vládnych strán ochotní prikročiť k porušeniu ďalších svojich sľubov v čase, keď bude rekordný ekonomický rast Slovenska doznievať, a krajina si bude vyžadovať, aj keď v menšej miere, ďalšie reformné kroky, píšu v analýze.

Uvedené výsledky vyplývajú z trojročného projektu INEKO Sľuby a lamentácie – čo politici sľúbili a čo z toho plnia, ktorý v rokoch 2007 – 2009 monitoruje plnenie 180 predvolebných a povolebných sľubov a výrokov predstaviteľov vládnych strán. Cieľom je poskytnúť verejnosti obraz o kvalite a napĺňaní sľubov a prispieť tak k tomu, aby každé budúce voľby boli menej o populizme a viac o hľadaní skutočných riešení. Pri výbere INEKO zohľadňovalo najmä význam sľubov z hľadiska ekonomických a sociálnych dosahov.

Kompletný zoznam sľubov, ich hodnotenie vrátane komentárov, zoznamu hodnotiacich odborníkov, ako aj odpočtu plnenia nájdete na webstránke INEKO. INEKO je mimovládna nezisková organizácia na podporu ekonomických a sociálnych reforiem.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: bleskovky

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články