Štvrtok20. jún 2024, meniny má Valéria, zajtra Alojz

Ceny za teplo idú prudko nahor: ÚRSO hlási priemerný nárast o 112 percent! Tejto skupiny ľudí sa však netýkajú

Vďaka inteligentnej radiátorovej hlavici môžete ušetriť. Zobraziť galériu (4)
Vďaka inteligentnej radiátorovej hlavici môžete ušetriť. (Zdroj: Topky.sk)

BRATISLAVA – Po plyne máme jasno už aj v cenách za teplo. Úrad pre reguláciu cenových odvetví informoval, že vplyvom nárastu trhových cien elektriny a palív potrebných na výrobu tepla sa maximálne regulované ceny tepla pre všetkých odberateľov v CZT systémoch navýšia v priemere o 112 %. Počítať pritom treba s výraznými cenovými rozdielmi medzi lokalitami v závislosti od použitých palív či veľkosti odberov tepla. Avšak v prípade odberateľov tepla v bytových objektoch budú platiť iné pravidlá. Po zásahu vlády by im ceny za teplo nemali vytiahnuť z peňaženiek navyše viac ako 20 eur na MWh.

 

Archívne video: Zvýšené zálohy za energie dostanú ľudia naspäť najneskôr vo vyúčtovaní, informuje Hirman

Zvýšené zálohy za energie dostanú ľudia naspäť najneskôr vo vyúčtovaní, informuje Hirman (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Úrad pre reguláciu sieťových informoval, že v posledných troch mesiacoch dostal 333 cenových návrhov teplárenských spoločností, ktoré požiadali o schválenie ceny pre rok 2023. Do konca roka vydali 248 rozhodnutí o cenách tepla v systémoch CZT na rok 2023, čo tovorí približne 73 % podiel celkovej dodávky tepla v CZT systémoch v SR. Prisľúbili, že zvyšných 85 cenových konaní na rok 2023 bude ukončených po splnení príslušných legislatívnych náležitostí.

Niekde cena mierne klesne, inde vyskočí o vyše 200 %

Na základe vydaných cenových rozhodnutí uviedli, o koľko vrastie cena za dodávku tepla pre všetkých odberateľov pripojených na CZT systémy na rok 2023. Užívateľov pritom táto cifra nepoteší. V porovnaní s rokom 2022 pôjde totiž v priemere o 112 % nárast. Úrad k tomu ešte pridal upozornenie, že medzi cenami tepla existujú značné rozdiely v závislosti od viacerých faktorov, najmä typu paliva a nákladov na palivá potrebné na výrobu tepla či objemu vyrobeného a dodaného tepla.

Niekde môže byť však nárast ceny ešte výraznejší. V 50 lokalitách CZT s najvyššou zmenou ceny tepla v roku 2023 sa cena tepla v priemere zvýši až o 243 %. Nie všade však ceny iba porastú. V 50 lokalitách CZT s najmenšou zmenou ceny tepla v roku 2023 sa cena tepla v priemere zníži o 2 %.

Ceny za teplo idú
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Getty Images)

Ako ďalej priblížil úrad, v približne 200 lokalitách CZT, kde sú pripojené aj domácnosti v bytových objektoch, cena tepla vzrastie v priemere o 92 % v porovnaní s naposledy schválenou alebo určenou cenou pre rok 2022. Z toho v 55 lokalitách CZT je nárast ceny tepla menší alebo rovný 20 eur/MWh, vrátane DPH.

„Najväčší vplyv na cenu tepla v roku 2023 majú variabilné náklady, ktoré zohľadňujú náklady na palivo potrebné na výrobu tepla a predstavujú až 84 % celkových nákladov na výrobu tepla. V porovnaní s rokom 2022 sa variabilné náklady teplárenských spoločností zvýšili o 153%, pričom objemy tepla ostávajú stabilné. Kľúčovým faktorom bol nárast cien zemného plynu a drevnej štiepky, z ktorých sa vyrobí takmer 72 % tepla v CZT systémoch na Slovensku. Teplárenské spoločnosti totiž nakupujú potrebné palivá na voľnom trhu, kde ceny energií medziročne vzrástli niekoľko-násobne,“ doplnili.

Ceny za teplo idú
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: gettyimages.com)

Opäť zasiahla vláda

Podobne ako v prípade plynu, aj v prípade tepla zasiahla vláda. 15. decembra prijala nariadenie, , ktoré zastropovalo nárast ceny za dodávku tepla z CZT systémov do bytových objektov na 15 % v porovnaní s naposledy schválenou alebo určenou cenou tepla v roku 2022. Následne dňa 29.12.2022 bolo toto nariadenie upravené tak, že maximálny nárast ceny za dodávku tepla z CZT systémov do bytových objektov je stanovený na úrovni 20 Eur za MWh vrátane DPH. „Na základe uvedeného sa cena tepla v CZT systémoch pre bytové objekty na rok 2023 zmení maximálne o 20 Eur na MWh dodaného tepla, vrátane DPH, v porovnaní s naposledy schválenou alebo určenou cenou úradom pre rok 2022,“ uviedlo ÚRSO.

Odhad dopadov na náklady domácností na teplo z CZT systémov pri typickom príklade spotreby.
Zobraziť galériu (4)
Odhad dopadov na náklady domácností na teplo z CZT systémov pri typickom príklade spotreby.  (Zdroj: ÚRSO)

Dopady na konkrétne domácnosti budú podľa nich závisieť od viacerých faktorov, ako napríklad veľkosť spotreby tepla danej domácnosti, energetickej efektivity bytových domov (t.j. rozsah zateplenia objektov), spôsobu rozpočítania nákladov na teplo v rámci bytových spoločenstiev, a podobne. Treba mať na zreteli, že prijaté mimoriadne opatrenia vlády majú prednosť pred cenovými rozhodnutiami úradu.

V prípade ďalších skupín odberateľov tepla z CZT systémov si však budú dodávatelia uplatňovať ceny tepla na základe cenových rozhodnutí úradu na rok 2023.

„Úrad nemá kompetenciu na právne-záväzný výklad daných mimoriadnych opatrení, avšak našou snahou je prispieť k lepšej orientácii odberateľov o uplatňovaných cenách a podmienkach v regulovaných odvetviach. Odporúčame odberateľom pozorne preskúmať uvedené nariadenie Vlády SR, sledovať zverejnené ceny tepla v CZT systémoch a dôsledne uplatňovať svoje práva u dodávateľov tepla. Zároveň odporúčame pozorne sledovať spôsob zúčtovania a rozpočítavania nákladov na teplo v rámci bytových objektov pre jednotlivých užívateľov,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

Viac o téme: TeploReguláciaZdražovanieÚRSO
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu