Nedeľa, 26. september 2021. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

Kollár predniesol správu SIS: Vyplynuli z nej závažné informácie, uviedla Zemanová

Boris Kollár
Boris Kollár
Zdroj: Topky - Maarty
26.05.2021 21:59

BRATISLAVA - Zo správy Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorú na neverejnom rokovaní Národnej rady (NR) SR predniesol šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), vyplynuli závažné informácie. Pre médiá to uviedla predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová. To, či boli umelo vytvárané výpovede svedkov, nevyvrátila ani nepotvrdila. Odmieta však, že by správa hovorila o nejakom účelovom manipulovaní so svedkami na základe politickej objednávky. Toto sú podľa nej len domnienky a dohady.


"Kollár predniesol informácie SIS. Vyplynuli z toho naozaj závažné informácie. Som veľmi rada, že schôdzka najvyšších ústavných činiteľov sa konala, pretože je nevyhnutné, aby sa zabránilo nejakým ďalším konaniam. Samozrejme, prijímatelia informácií tomu zabrániť nemôžu, ale je veľmi dôležité, aby boli informovaní," skonštatovala Zemanová. Dodala, že predstavitelia štátu na stretnutí dostali informácie, aké dostávali aj predchádzajúci ústavní činitelia. Tí ich však podľa nej využívali na zametanie káuz pod koberec.

Poznamenala, že nešlo o veci, ktoré sa udiali za deň. "To boli informácie takého charakteru, ktoré mohli byť aj dlhodobejšie," dodala s tým, že nebolo povedané, za akej vlády sa tieto veci udiali. Priblížila, že v správe prednesenej v pléne sa nespomínali konkrétne mená ani kauzy, preto sa nedá povedať, či šlo o veci ešte z čias bývalej vlády alebo súčasnej. Zemanová však tvrdí, že vznik "prehnitého systému" v súdnictve a spravodlivosti umožnili bývalé vlády. Procedurálny návrh opozície, aby bol v pléne prítomný aj bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský, ktorý je aktuálne vo väzbe, označila za obštrukciu. Koaliční poslanci, ktorí za návrh hlasovali, podľa nej konali v rozpore s koaličnou zmluvou.

Anna Zemanová, predsedníčka poslaneckého
Zdroj: Topky/Maarty

Parlament v stredu od rána rokuje v neverejnom režime na mimoriadnej schôdzi, ktorú inicioval Smer-SD. Chcel, aby premiér vysvetlil obsah stretnutia najvyšších predstaviteľov štátu v budove SIS. Na stretnutí na pôde SIS v pondelok 17. mája sa malo zúčastniť približne desať ľudí vrátane najvyšších ústavných činiteľov. Témou malo byť podozrenie, že vyšetrovanie niektorých veľkých korupčných káuz môže byť zmanipulované. Médiá informovali, že v tejto súvislosti sa mal spomínať aj prípad exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského.

Premiér už odmietol, že by sa stretnutie týkalo bývalého šéfa SIS alebo iných vyšetrovaných živých prípadov. Stretnutie sa podľa jeho slov uskutočnilo z jeho iniciatívy, aby sa predstavitelia štátu oboznámili s podrobnosťami o určitých spravodajských informáciách.

Reakcia OĽaNO

Všetky závažné informácie, ktoré zazneli v pléne Národnej rady (NR) SR počas stredajšej mimoriadnej schôdze, sú výsledkom 12-ročného pôsobenia vlád Roberta Fica a Petra Pellegriniho. Vyhlásil to poslanec György Gyimesi (OĽANO). Súčasný kabinet podľa neho po zistení závažných informácií koná otvorene, nezametá ich pod koberec. Dodal, že nie všetky informácie sa týkajú výlučne vlády Igora Matoviča alebo Eduarda Hegera (obaja OĽANO). "Je to aj záležitosť bývalej vlády," skonštatoval.

Vlády Pellegriniho a Fica podľa OĽANO spôsobili, že sa mafia etablovala nielen na najvyšších poschodiach politiky, ale aj na úrovni polície či prokuratúry. "Táto vláda je iná v tom, že ak sú takéto podozrenia, zmanipulovania výpovedí alebo trestné stíhania, táto vláda ich automaticky rieši, rieši ich otvorenie, neskrýva ich a je za to, aby sa tieto podozrenia čo najskôr vyvrátili," povedal na brífingu v parlamente Gyimesi. Dodal, že je to v príkrom rozpore s tým, čo robili predošlé vlády, "pretože nie je možné, aby SIS nikdy nemala vedomosť o pôsobení Norberta B. alebo Mariana K."      

Špičky štátu sa podľa poslanca Kristiána Čekovského (OĽANO) nestretli preto, aby páchali trestnú činnosť, ale rozprávali sa o podozreniach, ktoré by mohli viesť k mareniu spravodlivosti, a práve tomu sa snažia zabrániť.

Poslanec Jozef Pročko (OĽANO) uviedol, že za rok sa nedá vymeniť "všetko zlo, ktoré tu predchádzajúca vláda Petra Pellegriniho a Roberta Fica nastolila". "Okresní policajní riaditelia, krajskí vyšetrovatelia, sudcovia, tí všetci boli pod vládou Roberta Fica. Veľmi veľa ľudí v štátnej správe je stále veľmi zaviazaných Robertovi Ficovi. Takýchto ľudí chce dať koalícia preč, ale zákonným spôsobom. To, čo dnes predvádza v parlamente 'SmeroHlas', je len dôkaz toho že koalícia to robí dobre," doplnil.

Kollár predniesol správu SIS:
Zdroj: TASR - Jakub Kotian


Galéria

Boris Kollár Anna Zemanová, predsedníčka poslaneckého

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články