Štvrtok, 6. máj 2021. Meniny má Hermína, zajtra Monika.

AKTUÁLNE Počas plošného testovania nám pomôžu medici z Rakúska aj Maďarska

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
30.10.2020 11:15

BRATISLAVA - Pri príprave a vykonaní celoplošného testovania obyvateľstva Slovenska bude pomáhať aj 50 vojenských medikov, príslušníkov ozbrojených síl Rakúskej republiky. Vyplýva to z návrhu, ktorý odsúhlasila vláda na piatkovom rokovaní. Premiér Igor Matovič o tom informoval na sociálnej sieti.


Majú tiež pomáhať pri odstraňovaní následkov núdzového stavu. Matovič o tom informoval na sociálnej sieti a poďakoval rakúskemu premiérovi Sebastianovi Kurzovi. "Rakúsko pomôže Slovensku," napísal premiér.

Pomoc pre Slovensko

"Rakúska vláda schválila nasadenie 50 medikov Rakúskych Ozbrojených síl pri celoplošnom testovaní na Slovensku. Budú súčasťou odberových tímov v Petržalke. V núdzi poznáš priateľa ... a dobrého suseda. #DankeSehrSebastian," dodal. 

AKTUÁLNE Počas plošného testovania
Zdroj: Facebook/Igor Matovič

Rakúsko potvrdilo vyslanie medikov

Rakúsko potvrdilo Slovensku vyslanie 50 vojenských medikov s cieľom posilnenia integrovaných tímov zostavených na prípravu a vykonanie celoštátneho testovania obyvateľstva. Na Slovensku majú vojenskí medici pôsobiť počas nasledujúcich dvoch víkendov na odberových miestach.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


„Následne budú pomáhať Ozbrojeným silám SR odstraňovať následky núdzového stavu. Ministerstvo obrany SR je pripravené zabezpečiť týmto príslušníkom ozbrojených síl logistickú podporu,“ píše sa v predkladacej správe odsúhlaseného návrhu.

Korčok privítal pomoc Rakúska

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) privítal pomoc Rakúska a Maďarska pri celoplošnom testovaní v súvislosti s ochorením COVID-19. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie. "Susednému Rakúsku patrí veľká vďaka za vyslanie lekárskeho personálu, ktorý príde pomáhať pri testovaní našich obyvateľov. Je to cenné gesto, na ktoré nesmieme zabúdať. Niet lepšieho spôsobu ako preukázať dobré susedské vzťahy," uviedol Korčok.

Šéf slovenskej diplomacie požiadal listom o pomoc svojho rakúskeho kolegu Alexandra Schallenberga. „Pandémia je výzvou pre celý svet, pričom situácia v mnohých krajinách vrátane Slovenska je kritická. Preto sa vláda rozhodla, že zorganizuje celoplošné testovanie obyvateľstva," hovorí Korčok. Potešilo ho, že rakúska vláda zareagovala takto promptne.

AKTUÁLNE Počas plošného testovania
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Päťdesiat vojenských medikov z Rakúska bude pomáhať pri príprave a vykonaní celoplošného testovania obyvateľstva Slovenska. Vyplýva to z návrhu, ktorý odsúhlasila vláda na piatkovom rokovaní. Majú tiež pomáhať pri odstraňovaní následkov núdzového stavu. Korčok sa poďakoval za vyslanie 200 zdravotníkov aj Maďarsku. "Náš minister vnútra požiadal maďarského kolegu o 50 zdravotníkov, ktorí nám pomôžu pri celoštátnom testovaní. Maďarsko zareagovalo tak, že ich vyšle 200. Vítam, že tak Rakúsko, ako aj Maďarsko aj týmto spôsobom ukázali, čo pre nich znamenajú dobré susedské vzťahy," dodal.

Maďarskí zdravotníci majú podľa slovenského rezortu diplomacie pôsobiť v okresoch Komárno, Levice, Nitra a Trebišov.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články