Streda, 28. júl 2021. Meniny má Krištof, zajtra Marta.

Prezidentka telefonovala s riaditeľmi nemocníc: Zlé správy! Situácia je mimoriadne vážna

Prezidentka SR Zuzana Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR - Martin Baumann
30.10.2020 10:19

BRATISLAVA - Nemocnice sú neuralgickým bodom celého úspechu v zápase s pandémiou ochorenia COVID-19. Posilňovať a chrániť personál v nich, zabezpečiť zásobu ochranných pomôcok, kyslíka, pľúcnych ventilátorov a ich obsluhy, dostatok testov na testovanie každého pacienta, to všetko znamená zachraňovať životy. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla vo štvrtok po tom, čo sa spojila s viacerými riaditeľmi slovenských a českých nemocníc.


Riaditelia nemocníc sa podľa prezidentky zhodujú, že situácia je zlá. Takmer všetky svoje kapacity už musia venovať len pacientom s ochorením COVID-19 a ostatné zdravotné úkony sú na minimálnej, nevyhnutnej úrovni.

KORONAVÍRUS Prezidentka Zuzana Čaputová zdôraznila dôležitosť komunikácie v rámci pandémie

Počet nakazených lekárov rastie

"Svorne tvrdia, že kľúčovým je v tejto chvíli zdravotnícky personál," priblížil Martin Strižinec, hovorca prezidentky. Počet nakazených lekárov a zdravotníckeho personálu rastie. Prejavuje sa už ich nedostatok, a to v situácii, keď narastá počet hospitalizovaných.

"Riaditeľom chýba centrálne riadenie a manažment pacientov medzi nemocnicami. Nemocnice sú v krízovej situácii, ktorá si vyžaduje operatívne centrálne riadenie," doplnil s tým, že to doterajšie nepovažujú za dostatočné. O zvládaní krízovej situácie sa hlava štátu rozprávala s riaditeľom Nemocnice sv. Jakuba v Bardejove Mariánom Petkom, riaditeľom dolnooravskej nemocnice v Dolnom Kubíne Jozefom Mintálom, riaditeľom nemocnice v Bojniciach Vladimírom Vidom, riaditeľmi českých nemocníc v Prachaticiach Michalom Čarvašom a Uherskom Hradišti Petrom Sládkom.


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ada

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články