Zdravie slovenských detí ohrozuje kozmetika na FOTO: Rodičia, radšej sa jej vyhnite | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Zdravie slovenských detí ohrozuje kozmetika na FOTO: Rodičia, radšej sa jej vyhnite

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
23.10.2019 21:00

BRATISLAVA – Kontrolné orgány v Nemecku a Česku upozornili na nebezpečnú kozmetiku pre deti, ktorá sa môže vyskytovať aj na Slovensku. Reč je o sprchovom géli a tetovačkách.


Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Nemecku a Česku. Ide o produkty pre deti.


Úrady varujú pred kozmetikou na FOTO: Alergické reakcie a infekcie hrozia i deťom


Sprchový gél obsahuje priveľa patogénnych mikroorganizmov

V sprchovom géli v tvare kačičky (50 ml) neuvedenej značky s čiarovým kódom 9002422105661 alebo 9002422106804 bol odhalený prekročený povolený limit pre mikroorganizmy a výskyt patogénneho mikroorganizmu (Burkholderia cepacia), čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch. Daný produkt je z Číny a dováža ho rakúska spoločnosť Bauer&Thürridl Handels GmbH.

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR

V tetovačkách je konzervačná látka, ktorá tam nemá čo robiť

V dočasných obrázkových tetovaniach na pokožku (12 kusov v balení) značky Funny Products z Nemecka sa nachádza látka Methylisothiazolinone, čo je v rozpore s prílohou nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch. „Látka je povolená len do zmývateľných výrobkov,“ podotkol hlavný hygienik Ján Mikas. Uvedené sa vzťahuje výrobok s čiarovým kódom 8718274285765. Výrobcom je nemecká spoločnosť Transfer-Druck.

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR

Hygienik ÚVZ SR na záver dodal, že uvedené výrobky sa môžu vyskytovať aj na Slovensku.


Galéria

Ilustračné foto ÚVZ SR varuje pred ÚVZ SR varuje pred

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články