Úrady varujú pred kozmetikou na FOTO: Alergické reakcie a infekcie hrozia i deťom | Topky.sk

Utorok, 15. október 2019. Meniny má Terézia, zajtra Vladimíra.

Úrady varujú pred kozmetikou na FOTO: Alergické reakcie a infekcie hrozia i deťom

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
02.08.2019 20:00

BRATISLAVA - Problémové výrobky, v ktorých hygienici odhalili nadlimitné množstvo mikroorganizmov, kvasiniek a plesní, sa môžu vyskytovať aj na našom trhu. Ide o výrobky na vlasy a umývací gél na vlasy a telo pre deti. Dajte si na ne pozor, pretože ak prídu do kontaktu s poškodenou pokožkou alebo očami, môžu vám spôsobiť infekcie alebo podráždenie.


Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Írsku a vo Fínsku.

Zdraviu škodlivá vlasová kozmetika

V 100-gramovom farbiacom prášku na vlasy z Pakistanu s názvom Zarqa Henna bol zistený prekročený povolený limit pre mikroorganizmy (93 000 KTJ/g), kvasinky a plesne (2 400 KTJ/g).

ÚVZ SR upozorňuje na
Zdroj: ÚVZ SR

„V prípade, že výrobok príde do kontaktu s poškodenou pokožkou alebo očami, môže spôsobiť infekcie alebo podráždenie,“ približuje nebezpečenstvo hlavný hygienik SR Ján Mikas.

ÚVZ SR upozorňuje na
Zdroj: ÚVZ SR

Nebezpečná henna značky Manzoor A – 1 má čiarový kód 443678616096 a vyrába ju spoločnosť M.Manzoor &Co. Pak (Pvt) Ltd.

Hygienici tiež upozorňujú na hennu s názvom 100% Pure (Mehandi) Henna Powder od výrobcu Ayumi Naturals z Indie.

ÚVZ SR upozorňuje na
Zdroj: ÚVZ SR

Vo výrobnej dávke 933TB s čiarovým kódom 5025042017026 bol zistený prekročený dovolený limit pre mikroorganizmy (40 000 KTJ/g), čo môže pri kontakte s poškodenou pokožkou alebo očami takisto spôsobiť infekcie alebo podráždenie.


Súvisiaci článok: Slovenky, pozor na očné tiene a sérum na riasy na FOTO, inak vám hrozí bolestivá alergická reakcia


Hrozbu predstavuje i prírodný šampón s názvom Shikakai Powder 100% Natural Hair Cleanser značky Ayumi Naturals. Vo výrobku bol zistený prekročený povolený limit pre mikroorganizmy (2 200 000 KTJ/g), kvasinky a plesne (9 500 KTJ/g).

ÚVZ SR upozorňuje na
Zdroj: ÚVZ SR

Uvedené sa vzťahuje na výrobnú dávku 1002 TB s čiarovým kódom 50250420161111. Krajina pôvodu i výrobca sú neznámi. Dovozcom je anglická spoločnosť Fudco Unit E, Cobbold Estate, Cobbold Road, Willesden.

Umývací gél na celé telo i vlásky pre deti môže vyvolať alergie  

Kontrolné orgány vystríhajú aj pred neparfumovaným umývacím gélom na vlasy a telo s názvom No perfume baby all-over wash značky Urtekram z Dánska. Vo výrobku bol odhalený prekročený povolený limit pre mikroorganizmy (31 000 KTJ/g).

ÚVZ SR upozorňuje na
Zdroj: ÚVZ SR

Uvedené sa týka výrobnej dávky 900906 s čiarovým kódom 5765228835937. Výrobcom je firma Urtekram International A/S.

„Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike,“ varuje Mikas.


Galéria

Ilustračné foto ÚVZ SR upozorňuje na ÚVZ SR upozorňuje na ÚVZ SR upozorňuje na ÚVZ SR upozorňuje na ÚVZ SR upozorňuje na Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články