Pondelok, 10. máj 2021. Meniny má Viktória, zajtra Blažena.

Slováci, majte sa na pozore: FOTO Nebezpečná kozmetika môže byť aj na našom území

Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov
Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov
Zdroj: TASR/ÚVZ SR
10.12.2019 17:55

BRATISLAVA - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii (EÚ), ktoré nahlásili do systému RAPEX (výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Litve, Nemecku, Fínsku a v Nórsku.


"Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike," uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. Upozornenie sa týka výrobku na čistenie pokožky "Mravčí lieh" s názvom Muravjinyj spirt – Ants spirits. Prípravok pochádza z Ruska. Výrobok obsahuje látku formic acid v koncentrácii 1,4 %, čo je v rozpore s nariadeniami Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch. Ďalším je tiež výrobok na čistenie pokožky Bornaja kislota – Boric acid 3% alcohol z Ruska. Výrobok obsahuje látku boric acid.

Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje
Zdroj: TASR/ÚVZ SR

Upozorňuje aj na sérum na rast rias Eyelash Serum značky abalico z Rakúska. "Vo výrobku sa nachádza látka – Tafluprost ethyl amide. Výrobok nie je bezpečný, čo je v rozpore s článkom 3 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady," uviedol Mikas. V rozpore je aj farba na permanentný make-up Pigment Color for Micropigmentation. Farba obsahuje látku o-anisidine, ktorá by sa nemala nachádzať vo výrobkoch na tetovanie. Prekročené bolo aj povolené množstvo zinku.

Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje
Zdroj: TASR/ÚVZ SR

ÚVZ neodporúča používať ani farbu na permanentný make-up Micro pigment cosmetic color z Číny. Výrobok obsahuje prekročené povolené množstvo polycyklických aromatických uhľovodíkov, vrátane benzo(a)pyrene a prekročené povolené množstvo kadmia a olova. Výrobok na bielenie pokožky Eleven Herbal ubtan with suncreen pôvodom z Pakistanu obsahuje ortuť. Tú obsahujú aj výrobky na bielenie pokožky Rose cream, Beauty Cream, Cream with lycopene Whitening cream, Beauty lotion, Whitening Anti-Freckle Pckage, Creme de visage a l'huille d'Argan a Feique.


Galéria

Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články