Viete, koľko mladých Slovákov premýšľa o samovražde? Alarmujúce čísla, hľadanie smrti na internete | Topky.sk

°C

Nedeľa, 8. december 2019. Meniny má Marína, zajtra Izabela.

Viete, koľko mladých Slovákov premýšľa o samovražde? Alarmujúce čísla, hľadanie smrti na internete

Zdroj: Getty Images
03.07.2019 05:55

BRATISLAVA - Psychológovia z internetovej linky dôvery pre mladých ľudí IPčko.sk zaznamenali od začiatku roka 2019 nárast kontaktov so zúfalými tínedžermi. K téme samovraždy sa prihlásilo o 21% ich klientov viac, než minulý rok. Podľa WHO pritom patrí samovražda k druhej najčastejšej príčine smrti u mladých ľudí vo veku od 12 do 21 rokov.


Desivý prípad zo Slovenska: Život v strachu dohnal dievčatko k pokusu o samovraždu, týrali ho rodičia

Občianske združenie IPčko od roku 2012 prevádzkuje internetovú linku dôvery. Tínedžeri sa s odborníkmi môžu spojiť na čete, alebo e-mailom. Počas existencie linky odborne vyškolení psychológovia a sociálni pracovníci komunikovali cez internet už viac ako so 110-tisíc mladými ľuďmi. Za prvých 6 mesiacov tohto roka poskytli 7832 četových konzultácií a 2189 konzultácii prostredníctvom e-mailu. 

K týmto alarmujúcim štatistikám je potrebné prirátať aj kontakty s mladými ľuďmi na špecializovanej linke dôvery s názvom Dobrá linka pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením. Tu od začiatku roka pomáhali až 886-krát. Táto linka, ako jediná svojho druhu, myslí aj na kontakt s ľuďmi so zrakovým a sluchovým hendikepom, ktorí pre svoje obmedzenia nemôžu využívať formy kontaktu na iných linkách, alebo veľmi obtiažne osobne.

Marek prehovoril o tom,
Zdroj: gettyimages.com

Čo trápi mladých ľudí?

Najčastejšie hľadajú pomoc mladí ľudia s pocitmi samoty, problémami vo vzťahoch, depresiou, poruchami príjmu potravy, domácim násilím, problémami v škole, ale aj so sebapoškodzovaním a myšlienkami na smrť.

“Na základe štatistík za prvý polrok 2019 je zrejmé, že na našich linkách dôvery narástol počet kontaktov s mladými ľuďmi so samovražednými myšlienkami, oproti rovnakému časovému úseku v minulom roku, o 21%. Od začiatku tohto roka naši odborne vyškolení psychológovia hovorili o samovražde s mladými ľuďmi celkom až 913-krát, z toho 301-krát išlo o akútnu krízovú situáciu, kedy bol ohrozený ich život a zdravie,” uviedol PhDr. Marek Madro, psychológ a zakladateľ organizácie.

Dievča v škole šikanovali.
Zdroj: Getty Images

Nový portál

Do najznámejšieho internetového vyhladávača Slováci zadávajú mesačne pojmy “ako sa zabiť” 260-krát, “samovražda” 1000-krát, “zmysel života” 720-krát.

“Vďaka nášmu projektu Online terénnej práce dlhodobo mapujeme diskusie, online komunity na sociálnych sieťach, videá a články s témami samovraždy. Spozorovali sme, že na internete je alarmujúci nedostatok pomáhajúcich informácií. Naopak, pri zadávaní pojmov, ktoré súvisia so samovraždou, nájdete v internetových vyhľadávačoch oveľa rýchlejšie a vo väčšom množstve práve návody, ako sa zabiť. (...) Tých pomáhajúcich a podporných tam však, nakoniec, nachádzajú len veľmi málo,” povedala psychologička Mgr. Lenka Nemcová, ktorá je spoluzakladateľkou nového portálu na boj so samovraždou mladých ľudí s názvom Chcemsazabit.sk. 

Viete, koľko mladých Slovákov
Zdroj: pixabay.com

“Našim cieľom je, aby sa portál Chcemsazabit.sk stal prvým, ktorý na internete nájdu ľudia, ktorí tam hľadajú informácie, ako ukončiť svoje životy. Chceme, aby našli odbornú pomoc jednoducho a rýchlo. Za najdôležitejšie považujeme to, že nový portál ponúka možnosť okamžite sa spojiť s trpezlivým odborníkom, ktorý je odborne pripravený zasiahnuť a zachrániť zúfalému človeku život. Portál ďalej poskytuje aj kvalitné informácie ako dočasne prekonať úzkosť, či informácie pre blízkych a odborníkov,” doplnil Madro.    

Mladí ľudia, hľadajúci  pomoc v krízovej situácii, môžu kontaktovať psychológov na www.IPčko.sk, ale už rovnako aj na portáli zameranom na odchod zo života www.ChcemSaZabit.sk. Odborníci sú na čete denne, v čase od 7.00 h. do polnoci.


Galéria

Marek prehovoril o tom, Dievča v škole šikanovali.

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články