Hlavné mesto sa má na čo tešiť: Svetový deň utečencov si pripomenie Dáždnikovým pochodom | Topky.sk

Streda, 23. október 2019. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Hlavné mesto sa má na čo tešiť: Svetový deň utečencov si pripomenie Dáždnikovým pochodom

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR - Dano Veselský
14.06.2018 11:00

BRATISLAVA - Nedeľná Paráda ...alebo Celý svet pod jednou strechou! To je slogan nepravidelných nedeľných podujatí v Starej tržnici v Bratislave.


Špeciálnym vydaním bude aj podujatie, ktoré pri príležitosti Svetového dňa utečencov pripravili Nadácia Milana Šimečku a Slovenská humanitná rada v spolupráci s mnohými ďalšími organizáciami, iniciatívami a komunitami cudzincov. Nedeľná Paráda sa bude konať 17. júna od 12:00 v Starej tržnici a súčasťou bude aj Dáždnikový pochod ulicami bratislavského Starého Mesta. Informoval o tom za organizátorov Martin Brix.

Od roku 2000 je 20. jún Svetovým dňom utečencov, ktorý nám pripomína, že každý 113. človek na svete bol donútený utiecť zo svojho domova pre vojnu alebo prenasledovanie. Už 18 rokov si tak vždy v júni po celom svete pripomíname odvahu a silu všetkých utečencov. Najrôznejšie podujatia sa konajú vo viac ako 100 krajinách.

Návštevníkov čaká v Starej tržnici kultúrny a sprievodný program pre deti i dospelých. Ako ďalej informuje tlačová správa, na pódiu v Starej tržnici svoje pohybové zdatnosti predstavia Cirkuskus so svojou show a tanečná skupina pod vedením Etiópčanky Aron Mitu. Orientálne tóny s[fjúžn]ované s tangom a jazzom zaznejú v podaní akordeonistky Anely z Čiernej Hory. Trio s názvom Tres Hombres priblíži štýl bossa nova a s rapovou hudbou vystúpi MC B'aurel, ktorý pochádza z Konžskej Demokratickej Republike. Utečencov príde podporiť aj kapela Modré Hory.

Počas podujatia budú môcť návštevníci ochutnať jedlá z celého sveta, napríklad z Afganistanu, Somálska, Konga, Sýrie a ďalších exotických krajín. Súčasťou akcie budú aj výstavy či rôzne workshopy, svoju prácu predstavia mnohé mimovládne organizácie a iniciatívy na podporu utečencov. Deti i dospelí si budú môcť pomaľovať svoj vlastný dáždnik. Podujatie vyvrcholí o 17:00 Dáždnikovým pochodom ulicami Starého Mesta. Podobné pochody sa organizujú v mnohých mestách Európy od roku 2010.

Hlavným zmyslom Dňa utečencov je poukázať na životné podmienky a problémy utečencov. Nedeľnú Parádu a Dáždnikový pochod finančne podporili Ministerstvo kultúry SR, Ars Bratislavensis, Fond na podporu kultúry národnostných menšín, Fond pre azyl, migráciu a integráciu (Európska komisia) a UNHCR.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články