Einsteinove súkromné denníky odhalili šokujúce skutočnosti: Toto ste o géniovi určite netušili | Topky.sk

Nedeľa, 17. február 2019. Meniny má Miloslava, zajtra Jaromír.

Einsteinove súkromné denníky odhalili šokujúce skutočnosti: Toto ste o géniovi určite netušili

Albert Einstein
Albert Einstein
Zdroj: TASR/AP
14.06.2018 17:12

TRENTON - Čerstvo publikované súkromné cestovné denníky nemeckého teoretického fyzika Alberta Einsteina odhaľujú jeho rasistické a xenofóbne postoje. Svetoznámy vedec si denníky viedol od októbra 1922 do marca 1923 a mapujú jeho dojmy z ciest po Ďalekom a Blízkom východe, informovala spravodajská stanica BBC.


Ide o prvé vydanie týchto dokumentov ako samostatnej publikácie v angličtine. Knihu vydalo vydavateľstvo Princeton University Press pod titulom "Cestovné denníky Alberta Einsteina: Ďaleký východ, Palestína a Španielsko 1922-1923". Einstein cestoval zo Španielska na Blízky východ a cez Srí Lanku (vtedajší Cejlón) do Číny a Japonska. Po príchode do prístavu Saíd v Egypte si fyzik poznamenal: "Levantínci každého odtieňa, akoby ich vychrlilo peklo." O ľuďoch žijúcich na Cejlóne napísal: "Žijú v obrovskej špine a zápachu. Robia málo, ale málo aj potrebujú."

Einsteinov despotický manifest: ZOZNAM absurdných pravidiel, ktoré musela dodržiavať jeho manželka

Najostrejšiu kritiku si však Einstein rezervoval pre Číňanov. Vo svojich denníkoch totiž označuje čínske deti ako "bezduché a obmedzené". Fyzik ďalej pokračuje v negatívnom zovšeobecňovaní, keď píše, že by bola "katastrofa, ak by Číňania vytlačili všetky iné rasy". Einstein však neskôr označil rasizmus za "chorobu bielych ľudí".

Einsteinove súkromné denníky odhalili
Zdroj: SITA/AP

Einstein emigroval do USA v roku 1933 po tom, ako sa v Nemecku dostal k moci Hitler a jeho nacistická strana. Preslávil sa svojou vedeckou genialitou, ako aj humanitárstvom. Tento vedec židovského pôvodu predniesol vyššie zmienený výrok v roku 1946 na Lincolnovej univerzite, ktorá ako prvá v Spojených štátoch udeľovala tituly aj černochom.


Galéria

Albert Einstein Albert Einstein

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články