Učitelia na Luniku IX: Pred nadávkami a hrozbami sa bránia slznými sprejmi | Topky.sk

Nedeľa, 19. máj 2019. Meniny má Gertrúda, zajtra Bernard.

Učitelia na Luniku IX: Pred nadávkami a hrozbami sa bránia slznými sprejmi

Aj deti na Luníku potrebujú vzdelanie
Aj deti na Luníku potrebujú vzdelanie
Zdroj: Miroslav Vacula
27.12.2012 10:00

KOŠICE – Slzné spreje sú už vo výbave učiteľov základnej školy na rómskom sídlisku Lunik IX! K takémuto opatreniu muselo pristúpiť mesto po mnohých sťažnostiach učiteľov, ktorí museli čeliť vulgárnym nadávkam a hrozbám niektorých neprispôsobivých obyvateľov.


Slzné spreje nakúpili ešte v novembri v počte 70 kusov. Sprej dostal každý zamestnanec školy, ktorý býva mimo Lunika IX a požiadal oň. Má slúžiť len na sebaobranu. „Na tomto kroku sa dohodlo vedenie školy s odborovou organizáciou po opakovaných sťažnostiach učiteľov. Na škole je dvojsmenné vyučovanie, a tak vyučujúci odchádzajú v zime domov až za tmy. Za takýchto podmienok odmietali viesť krúžky, pretože sa často stretávali s vulgárnymi nadávkami a hrozbami od rôznych ľudí,“ hovorí hovorkyňa mesta Martina Urik Viktorínová.

Učitelia majú k dispozícii ochranný sprej značky Pfeffer KO-JET. Je výkonnejší ako klasický slzný sprej. Obsahuje omamujúcu štipľavú látku, ktorá útočníka zneškodní na niekoľko minút. Má silný slzotvorný a paralyzujúci účinok. Útočníka zasiahne do vzdialenosti 5-6 metrov bez trvalých následkov. Sprej možno použiť v medziach nutnej obrany.

Kvôli bezpečnosti na sídlisku mestská polícia dozerá na poriadok pri škole popoludní aj večer, keď učitelia odchádzajú domov. 


Galéria

Luník IX Aj deti na Luníku Luník IX Luník IX Luník IX Luník IX

Nástroje k článkuZDROJ: Topky.sk, mik
FOTO: Miroslav Vacula

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články