°C

Štvrtok, 4. jún 2020. Meniny má Lenka, zajtra Laura.

FOTO 30. výročie Nežnej revolúcie: V Banskej Bystrici odhalili pamätnú tabuľu, je poctou VPN

Pamätná tabula na niekdajšom sídle Krajského koordinačného centra Verejnosti proti násiliu odhalená pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie v Banskej Bystrici.
Pamätná tabula na niekdajšom sídle Krajského koordinačného centra Verejnosti proti násiliu odhalená pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie v Banskej Bystrici.
Zdroj: SITA/Peter Rusko
17.11.2019 20:40

BANSKÁ BYSTRICA - Na budove v Národnej ulici v Banskej Bystrici v nedeľu pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie odhalili pamätnú tabuľu, ktorá je poctou iniciatíve Verejnosť proti násiliu (VPN). V pohnutých novembrových dňoch v roku 1989 v nej sídlilo Krajské koordinačné centrum VPN. Banská Bystrica bola vtedy centrom Stredoslovenského kraja.


"Bol tu krajský národný výbor, odbor pre cirkevné záležitosti, ktorý bol veľmi dobre sledovaný, a tak sme boli pod drobnohľadom aj my. Odtiaľto sme koordinovali našu činnosť v celom kraji, všetky výjazdy po dedinách, fabrikách. Robili sme stretnutia s regionálnymi 'vépeenkármi'," priblížil niekdajší dramaturg banskobystrického Domu kultúry Maroš Krajčovič, ktorý bol v tom čase krajským šéfom VPN a spoločne s ostatnými zakladateľmi VPN v Banskej Bystrici a členmi celoslovenskej rady sa zúčastnil na odhalení pamätnej tabule.

Pamätná tabula na niekdajšom
Zdroj: SITA/Peter Rusko

"Vždy nám bolo čudné, že o čom sme sa tam rozprávali, sa vedelo skôr, než sme sa o tom komukoľvek zmienili. Jeden z nás potom požiadal o 'prelustrovanie' baráku a natrafilo sa na ploštice, ktoré tu boli namontované ešte pred rokom 1989. Cirkevní tajomníci boli predĺženou rukou vtedajšej Štátnej bezpečnosti. Neskôr sa našli ploštice aj na biskupskom úrade," reagoval vtedy aktívny novinár Ivan Bača, po revolúcii šéfredaktor stredoslovenského krajského denníka.

"Podarilo sa to zlikvidovať. Pokoj, ten nebol nikdy a nebude, vždy sa nájde niekto, kto chce niečo iné, než čo ostatní. Dostávame sa do situácie, keď si človek hovorí, že ten osemdesiatydeviaty bol príliš jemný, zamatový a malo byť možno trochu tvrdšie," pokračoval Bača. Hoci mesto odhalilo tabuľu až po 30 rokoch, ako vraví viceprimátor Milan Lichý, ktorý priestory domu v Národnej ulici takisto pravidelne navštevoval, nikdy nie je neskoro.

Pamätná tabula na niekdajšom
Zdroj: SITA/Peter Rusko

"Mesto si chce pamätné miesta pripomínať. Toto bola kedysi Ulica Víťazného februára, našťastie sa potom premenovala na Národnú. Tu sme sa stretávali, je to dôležité, pamätné miesto pre Banskobystričanov," dodal Lichý. Osobnosti Novembra '89 v Banskej Bystrici a verejnosť si uctili i kolegov, ktorí sa 30. výročia "Nežnej" nedožili, ako napríklad spisovateľka Hana Ponická, herec Ivan Palúch či lekárka Oľga Králová Mistríková, iniciátorka založenia Leteckej záchrannej služby v meste pod Urpínom a rovnako ďalších.


Galéria

Pamätná tabula na niekdajšom Pamätná tabula na niekdajšom Pamätná tabula na niekdajšom

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články