17. november | Topky.sk - Bleskovky

°C

Štvrtok, 21. november 2019. Meniny má Elvíra, zajtra Cecília.

17. november

Režim je mŕtvy, nech žije režim! V novembri 1989 sme si na námestiach kľúčmi vyštrngali slobodu

Foto
18.11.2019 15:28

BRATISLAVA – Nesloboda, oddanosť Sovietskemu zväzu, zákazy a príkazy, násilné rozdelenie rodín, nedostatok tovaru, korupcia, vyhrážky kriminálom. To bol socializmus do roku 1989. Jeho pád sa v Československu vzhľadom na udalosti v okolitých štátoch očakával, avšak ľudia znechutení dovtedajším režimom a jeho represáliami už strácali nádej. viac »

Premiér Peter Pellegrini zdôraznil v Prahe širší regionálny charakter revolúcie

Výročie Nežnej revolúcie

17.11.2019 11:20

BRATISLAVA - Slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vyzdvihol v nedeľu vzájomnú prepojenosť revolučných hnutí, ktoré viedli k pádu komunistických režimov v strednej Európe. Urobil tak v rámci programu k 30. výročiu Nežnej revolúcie, ktorý sa konal v Národnom múzeu v Prahe. viac »


Najväčším darčekom Nežnej je sloboda: Takto sme na dovolenky cestovali kedysi

Najväčším darčekom Nežnej je

17.11.2019 10:45

Mladým ľuďom to dnes možno bude pripomínať zlé sci-fi, v minulosti však bol svet skutočne rozdelený na dve časti a pohyb medzi nimi nebol jednoduchý. Odhliadnuc od politickej situácie bolo navyše cestovanie úplne iné aj kvôli technologickému pokroku. Takéto sú naše spomienky na dovolenky spred pár desaťročí. viac »


Nežná zostane v mojom srdci trvalým šľachetným apelom, hovorí Cabadaj

Peter Cabadaj

17.11.2019 10:30

BRATISLAVA – "Nežná" bola a v mojom srdci pevne zostane trvalým šľachetným apelom, oslovujúcim a oslavujúcim všetko človečenské, nenásilné, etické aj principiálne, hovorí o udalostiach z novembra 1989 publicista Peter Cabadaj. V prípade terchovského rodáka sa spájajú so štyrmi miestami. V Prahe strávil piatok 17. novembra, v Bratislave vzápätí sobotu, ... viac »


Pellegrini odcestoval do Česka: Zúčastní sa na programe k 30. výročiu Nežnej revolúcie

Peter Pellegrini

17.11.2019 09:45

BRATISLAVA – Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) odcestoval v nedeľu do Prahy, kde sa zúčastní na programe k 30. výročiu Nežnej revolúcie v Národnom múzeu v Prahe. V rámci programu vystúpi s prejavom. viac »


Brutálny zásah proti študentom pred 30 rokmi pobúril verejnosť: Viedlo to k pádu totality

Desaťtisíce obyvateľov Banskej Bystrice

17.11.2019 09:15

BRATISLAVA – Brutálny zásah bezpečnostných zložiek ministerstva vnútra proti študentskej manifestácii na pražskej Národnej triede pred 30 rokmi pobúril verejnosť. Do ulíc v nasledujúcich dňoch vyšli státisíce ľudí. Táto spontánna reakcia verejnosti, ktorá sa zvykne nazývať aj Nežnou revolúciou, urýchlila pád komunistického režimu vo vtedajšom Československu. viac »


Nežná revolúcia 1989 vo veľkej FOTOGALÉRII: Zlomové momenty, takto sa písali dejiny demokracie

Nežná revolúcia 1989 vo

17.11.2019 09:00

BRATISLAVA/PRAHA - Pre udalosti konca roku 1989 sa na Slovensku zaužíval názov Nežná revolúcia. Pod vplyvom diania 17. novembra na pražskej Národnej triede vzniklo hnutie Verejnosť proti násiliu (VPN) a 27. novembra sa Slovensko pripojilo ku všeobecnému generálnemu štrajku. V polovici decembra sa moci ujala vláda národného porozumenia a v prvých slobodných ... viac »


Hlavná tvár revolúcie Feldek: Revolúcia sa pre mňa skončila, keď som dostal kávu s ostnatým drôtom

Ľubomír Feldek
Foto

17.11.2019 08:58

BRATISLAVA – Aj to dnešné roztriedenie ľudí na anjelov nekomunistov a čertov komunistov je paušálne čiže polopravdivé, hovorí básnik a dramatik Ľubomír Feldek, pred 30 rokmi zakladateľ Verejnosti proti násiliu. viac »


Na Nežnú revolúciu spomína aj Hrabko: O páde komunistickej strany rozhodlo desať dní

Juraj Hrabko

17.11.2019 08:15

BRATISLAVA – Od prvých demonštrácií, kde sa ľudia ešte ustráchane obzerali, či na nich nezaútočia Ľudové milície, až po generálny štrajk, ktorý zlomil krk komunistickej moci na Slovensku, ubehlo len desať mimoriadne hektických dní. viac »


Nežnú revolúciu si pripomenú aj Čaputová, Danko a Pellegrini: Pricestujú politici zo zahraničia

Nežnú revolúciu si pripomenú

17.11.2019 08:00

BRATISLAVA – Okrúhle výročie Nežnej revolúcie si v nedeľu pripomenú aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD), ale aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS). Revolučnú atmosféru si budú môcť Slováci pripomenúť na mnohých pietnych spomienkach, koncertoch alebo stretnutiach, na Slovensko pricestujú politici aj zo zahraničia. viac »


Kresťania sú najviac prenasledovanou náboženskou menšinou, upozorňuje pápežská nadácia

ACN

17.11.2019 07:45

BRATISLAVA - Kresťania sú najviac prenasledovanou náboženskou menšinou na svete, upozorňuje na to pápežská nadácia ACN Slovensko. Poukázať na tento problém má Týždeň pomoci prenasledovaným kresťanom. Informoval o tom Dominik Harman z pápežskej nadácie ACN Slovensko. viac »


Ján Budaj prehovoril o chybe po Nežnej revolúcii: Nepotrestané zlo sa vracia stále beštiálnejšie

Stretnutie členov koordinačných výborov
Foto

16.11.2019 23:00

BRATISLAVA - Za chybu generácie politikov, ktorí nastúpili v Československu k moci po takzvanej Nežnej revolúcii, označil niekdajší disident Ján Budaj nepotrestanie zločincov komunistického režimu. Budaj v rozhovore s ČTK tiež prirovnal protikomunistické mítingy v roku 1989, ktoré sám spoluorganizoval, k minuloročným protivládnym demonštráciám. Tie ... viac »


Bratislava má Námestie Nežnej revolúcie: VIDEO Silný odkaz prezidentky, zmena ešte nie je dokončená

Bratislava má Námestie Nežnej
FotoVideo

16.11.2019 21:59

BRATISLAVA - Prezidentka Zuzana Čaputová dnes zapálila sviečku na počesť výročia študentského pochodu, ktorý sa konal v predvečer Nežnej revolúcie. Poďakovala všetkým za to, že sa vtedy nebáli protestovať. Bratislava má zároveň odo dnes Námestie Nežnej revolúcie, ktoré predstavil primátor Bratislavy Matúš Vallo. Ľudia okrem toho zrekonštruovali pochod, ... viac »


Prejav prezidentky Čaputovej: Prezidentka upozornila na krízu dôvery a nerovnosť v právach

Prejav prezidentky Čaputovej: Prezidentka

16.11.2019 18:07

BRATISLAVA - Kríza dôvery a polarizácia spoločnosti, ale aj nerovnosť občanov v dôstojnosti a právach, ktoré garantuje Ústava SR. Aj na to upozornila prezidentka SR Zuzana Čaputová v príhovore na galakoncerte Ďakujeme, že môžeme v historickej budove v Slovenskom národnom divadle. Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie zdôraznila, že demokracia ... viac »


Miera suverenity našich samospráv po roku ´89 stále nie je uspokojivá, myslí si Nižňanský

Miera suverenity našich samospráv

16.11.2019 16:55

BRATISLAVA - Miera suverenity samospráv na Slovensku stále nie je uspokojivá, oproti roku 1989 je však vidieť obrovský rozdiel v postavení miest a obcí. V rozhovore to pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie konštatoval jeden z autorov reformy slovenskej samosprávy Viktor Nižňanský. viac »


Cestovný ruch po roku 1989: Patrí k odvetviam s najväčšími zmenami vo voľnej súťaži firiem

Cestovný ruch po roku

16.11.2019 16:40

BRATISLAVA - Cestovný ruch patrí k odvetviam, kde sa najviac prejavili zmeny po roku 1989 v podobe voľnej súťaže firiem. Zásadne sa zmenil najmä odštátnením, ktoré sa týkalo nielen priamo zainteresovaných subjektov ako cestovných kancelárií, stravovacích a ubytovacích zariadení, ale aj ďalších súvisiacich oblastí, napríklad dopravných služieb či trávenia voľného času. viac »


30. výročie Nežnej revolúcie: Justícia má aj dodnes značné rezervy, zhodujú sa právnici

30. výročie Nežnej revolúcie:

16.11.2019 15:55

BRATISLAVA - Slovenská justícia má aj po celých desaťročiach fungovania stále značné rezervy. Uviedol to právnik Jozef Vozár a bývalý ústavný sudca Ján Drgonec. Podľa oboch má Slovensko v tejto oblasti čo dobiehať a tiež sa zhodli, že isté chyby nastali bezprostredne po Nežnej revolúcii v novembri 1989. Slovensko si v nedeľu 17. novembra pripomenie 30. výročie Nežnej revolúcie. viac »


Čaputová a Zeman si pripomenuli Nežnú revolúciu: VIDEO Českej hlave štátu sa splnil sen

Čaputová a Zeman si
FotoVideo

16.11.2019 14:58

BRATISLAVA - Prezidentka Zuzana Čaputová si dnes pripomenula okrúhle výročie Nežnej revolúcie spolu s českou hlavou štátu Milošom Zemanom. Atmosféru Novembra '89 priblížia verejnosti aj diskusie, výstavy či pietne spomienky po celom Slovensku. Po pietnom akte pred Univerzitou Komenského spoločne otvorili Český dom. viac »


Kňažko k 30. výročiu Nežnej revolúcie: Spoločnosť sa s komunistami nevyrovnala dostatočne

Kňažko k 30. výročiu

16.11.2019 14:55

BRATISLAVA - Spoločnosť sa s komunistami nevyrovnala dostatočne, preto tu stále „strašia“. Pripúšťa to herec, bývalý politik a tribún Nežnej revolúcie Milan Kňažko v rozhovore. viac »


Slovenský filmár v tom má jasno: Komunizmus tu stále smrdí, ale verím, že sa to čistí

Jaro Vojtek

16.11.2019 10:10

BRATISLAVA - Revolučný November '89 zastihol slovenského filmára Jara Vojteka na náhradnej vojenskej službe v Dukle Trenčín, kde strážil chladiace zariadenie zimného hokejového štadióna. viac »


Výročie Nežnej revolúcie: V Martine si November 89 pripomenie aj Noc divadiel

Výročie Nežnej revolúcie: V

16.11.2019 09:55

MARTIN – Noc divadiel v Slovenskom komornom divadle (SKD) v Martine je v sobotu súčasťou podujatia Martin si pripomína November '89. Podľa PR manažéra martinského divadla Tibora Kubičku sa začne program spomienkou pri pamätníku obetiam komunizmu pred mestským úradom. viac »


Najčítanejšie články