Hoaxy a konšpiračné teórie | Topky.sk

°C

Sobota, 24. október 2020. Meniny má Kvetoslava, zajtra Aurel.

Hoaxy

Na Facebooku sa objavil ďalší HOAX: Merkelová nebola podzemnou bojovníčkou za americký imperializmus

Začiatkom októbra zdieľali stovky slovenských používateľov Facebooku snímku vodičského preukazu Angely Merkelovej

Začiatkom októbra zdieľali stovky slovenských používateľov Facebooku snímku vodičského preukazu Angely Merkelovej

Foto
21.10.2020 12:37

BRATISLAVA - Začiatkom októbra zdieľali stovky slovenských používateľov Facebooku snímku vodičského preukazu Angely Merkelovej z roku 1980, ktorá obsahovala nápis, podľa ktorého mala byť budúca nemecká kancelárka tajnou bojovníčkou za americký imperializmus. Obrázok bol však upravený a nápis naň doplnený, čo dokazuje pôvodná snímka preukazu. TASR na ... viac »

HOAX: Na fotografii s Georgom Sorosom nie je Čaputová ani Cichanovská

HOAX: Na fotografii s

19.10.2020 11:06

BRATISLAVA - Na Facebooku sa rozšírila fotografia, na ktorej mali byť - podľa sprievodného popisu - finančník George Soros, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a súčasná líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská. Nie je to pravda, fotografia je z novembra 2015 a tri ženy sediace vedľa Sorosa, sú ukrajinské poslankyne. TASR na dezinformácie ... viac »


Facebookom sa šíril ďalší hoax: Príspevok prekrútil slová nacistického zločinca Göringa

Hermann Göring, jeden z

14.10.2020 11:23

BRATISLAVA - Hermann Göring, jeden z popredných nacistických pohlavárov, mal podľa zavádzajúceho facebookového príspevku počas Norimberského procesu povedať, že stačí mať v rukách médiá a vyvolať v ľuďoch strach a môžete si s nimi robiť, čo chcete - bez ohľadu na to, v akom politickom systéme žijú. Tieto slová však v skutočnosti nepovedal. Jeho skutočné ... viac »


Konšpirátori využívajú satirický web na šírenie hoaxov: Nie je pravda, že v Česku kvôli covidu obmedzili sex

Notebook
Foto

12.10.2020 17:00

PRAHA/BRATISLAVA – Slovenskí policajti upozornili na články českého satirického webu, ktoré konšpirátori šíria ako skutočné informácie. Vyzývajú preto verejnosť, aby takémuto obsahu nedôverovali. viac »


Internetom sa šíri ďalší HOAX: Pandémia nie je podvod, testy neboli kupované v roku 2018

Internetom sa šíri ďalší
Foto

09.10.2020 11:55

BRATISLAVA - V článkoch na dezinformačných weboch a príspevkoch na Facebooku sa šírili tabuľky z webových stránok Svetovej banky, ktoré majú dokazovať, že jednotlivé krajiny nakupovali testovacie sady na COVID-19 už v roku 2018. Nie je to pravda. Ide o zoznam dovážaných lekárskych pomôcok, ktoré v roku 2018 už existovali na iné účely, ale až v apríli ... viac »


Prišiel vám do schránky list na FOTO? Pozor, je dielom šíriteľov hoaxov o koronavíruse

Prišiel vám do schránky
Foto

08.10.2020 21:00

BRATISLAVA – Slovákom prichádzajú do schránok listy, ktoré šíria hoaxy o koronavíruse. Polícia preto apeluje na ľudí, aby výmyslom v listoch neverili a aby ich odniesli na najbližšie policajné oddelenie. viac »


Svetom sa šíril ďalší hoax: Patológovia na seminári nevyhlásili, že nikto nezomrel na KORONAVÍRUS

V príspevkoch na Facebooku

07.10.2020 11:48

BRATISLAVA - V príspevkoch na Facebooku a článkoch na dezinformačných weboch sa tvrdilo, že patológovia počas on-line seminára organizovaného Európskou patologickou asociáciou dospeli k záveru, že "nikto nezomrel na koronavírus". Toto tvrdenie zdieľalo aj tisíce Slovákov. Asociácia ho však poprela a záznamy z diskusie takúto zmienku neobsahujú. viac »


Šíri sa ďalší hoax: Vlákna rúšok nie sú príliš ďaleko od seba, zachytia vírusy v kvapôčkach

Šíri sa ďalší hoax:

02.10.2020 10:43

BRATISLAVA - Na Facebooku sa šíril obrázok, ktorý má dokazovať, že vlákna ochranných rúšok sú príliš ďaleko od seba na to, aby efektívne zachytili vírusy. To však nie je pravda. Aj keď samotný vírus je mnohonásobne menší než otvory v materiáloch, z ktorých sa rúška vyrábajú, prenáša sa prostredníctvom veľkých kvapôčok, ktoré rúško v drvivej väčšine prípadov zastaví. viac »


Šíri sa ďalší hoax: Fotografia Lipšica s Nicholsonom nie je z februára 2018, ale z júna 2012

Šíri sa ďalší hoax:
Foto

09.09.2020 17:00

BRATISLAVA - Na Facebooku sa objavila fotografia, podľa ktorej sa mali Daniel Lipšic a Tom Nicholson stretnúť po vražde Jána Kuciaka, ktorá sa stala 21. februára 2018. Fotografia, ktorú zdieľalo viac ako 1300 používateľov Facebooku, pritom vznikla v júni 2012. viac »


Opäť ďalší HOAX: Fotografie neukazujú protestujúcich proti koronaopatreniam v Berlíne

Opäť ďalší HOAX: Fotografie
Foto

02.09.2020 12:22

BRATISLAVA - Na sociálnych sieťach sa objavili ďalšie fotografie z Berlína, ktoré údajne zachytávajú milióny protestujúcich proti pandemickým opatreniam v sobotu 29. augusta 2020. Letecké fotografie sú však vytrhnuté z kontextu a pochádzajú z 90. rokov 20. storočia z festivalov elektronickej hudby Love Parade. Tlačová agentúra AFP upozorňuje na dezinformácie. viac »


Na Facebooku sa objavil ďalší HOAX: Nepravdivé štatistiky o úmrtiach na KORONAVÍRUS

Na Facebooku sa objavil
Foto

28.08.2020 11:00

BRATISLAVA - Tisíce ľudí v auguste zdieľali nepravdivú informáciu o tom, že celosvetový denný prírastok úmrtí na COVID-19 sa pohybuje rádovo len v niekoľkých desiatkach. Nie je to pravda - v auguste 2020 sa denný počet úmrtí pohyboval v niekoľkých tisícoch. Tlačová agentúra AFP upozorňuje na dezinformácie. viac »


Šíri sa ďalší hoax: Dezinformácie o ruskej vakcíne proti COVID-19 zdieľali tisíce ľudí

Šíri sa ďalší hoax:

14.08.2020 12:30

BRATISLAVA – Na Facebooku sa rozšírili dezinformácie o ruskej vakcíne, ktoré zdieľali tisíce ľudí. Falošné správy zahŕňajú tvrdenia, že testovanie vakcíny bolo už v Rusku ukončené, že očkovanie bude výhradne dobrovoľné a že Rusko nespolupracuje so západnými spoločnosťami na výskume. To sú však zavádzajúce tvrdenia: testovanie vakcíny naďalej prebieha, ... viac »


Pitie metanolu alebo čistiaceho prostriedku: Falošné správy o koronavíruse zabili už stovky ľudí

Koronavírus v Austrálii

13.08.2020 15:00

WASHINGTON - Kvôli dezinformáciám okolo koronavírusu za prvé tri mesiace tohto roka zomrelo na celom svete najmenej 800 ľudí. Vyplýva to z výskumu zverejnenom v odbornom časopise American Journal of Tropical Medicine and Hygiene, o ktorom informoval spravodajský server BBC. viac »


Internetom sa šíri ďalší HOAX: Zuzana Čaputová nepovedala, že chce vojnu s Ruskom

Internetom sa šíri ďalší
Foto

05.08.2020 13:00

BRATISLAVA - Facebookové príspevky obviňujú slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú z toho, že chce vojnu s Ruskom. Povedať to mala počas návštevy Poľska. Zuzana Čaputová v krátkosti kritizovala Rusko počas oficiálnej návštevy Poľska v júli 2019, o vojne však nič nepovedala. Tlačová agentúra AFP upozorňuje na dezinformácie. viac »


Internetom sa šíri ďalší hoax: Tvrdenia o tom, že v Japonsku je zakázaný islam, sú nepravdivé

Na sociálnych sieťach sa

31.07.2020 12:45

ROKIO - Na sociálnych sieťach sa opäť objavili príspevky, podľa ktorých je v Japonsku uzákonený zákaz islamu, moslim môže do krajiny vstúpiť iba na 15 dní a na japonských univerzitách nie je možné študovať arabčinu. Ide o dezinformáciu, ktorá siaha až do roku 2012. V Japonsku, kde je podľa ústavy garantovaná sloboda vierovyznania, žije viac ako 100.000 ... viac »


Šíri sa ďalší HOAX: Nie, Rómovia nemali dostávať drevo od Vojenských lesov a majetkov SR

Šíri sa ďalší HOAX:

29.07.2020 12:05

BRATISLAVA - V roku 2019 sa na internete objavila dezinformácia o tom, že Vojenské lesy a majetky Slovenskej republiky (VLM SR) darujú Rómom brikety a drevo. Nie je to pravda, VLM SR navrhli program, podľa ktorého by sa nielen Rómovia, ale aj obyvatelia obcí okresu Stará Ľubovňa mohli zapojiť do spracovania drevného odpadu a následne by im obce drevo odpredávali. viac »


Internetom sa šíri ďalší HOAX: Europoslankyňa Nicholsonová má maturitu

Internetom sa šíri ďalší
Foto

27.07.2020 10:44

BRATISLAVA - Na internete sa opäť objavili dezinformácie o tom, že Lucia Ďuriš Nicholsonová nemá ukončenú maturitu. Riaditeľka bratislavského Gymnázia Metodova pre AFP potvrdila, že súčasná europoslankyňa Nicholsonová gymnázium ukončila maturitnou skúškou s vyznamenaním v roku 1995. viac »


Facebookom sa šíri ďalší HOAX: Manželia kričali a mierili zbraňami na demonštrantov, tí však nerabovali

Facebookom sa šíri ďalší

17.07.2020 12:19

ST. LOUIS - Video na slovenskom Facebooku, ktoré ukazuje manželský pár mieriaci zbraňami na demonštrantov, videli desaťtisíce ľudí. Doplnené je popisom, v ktorom sa tvrdí, že demonštranti v St. Louis rabovali. To je však zavádzajúce. Policajná správa a novinové články síce hovoria o tom, že dav ľudí údajne rozbil bránu a kričal nadávky - k žiadnemu rabovaniu však nedošlo. viac »


Šíri sa ďalší hoax: Brazílsky poslanec sa v skutočnosti hneval, že meškala dostavba nemocnice

Šíri sa ďalší hoax:

13.07.2020 11:53

RIO DE JANEIRO - V popise videa šíriaceho sa na sociálnych sieťach sa tvrdilo, že brazílsky poslanec preveroval stav epidémie v nemocnici, v ktorej malo byť hospitalizovaných 5000 pacientov s koronavírusom, ale zistil, že nemocnica je prázdna. Nie je to pravda, video zachytáva politika, ktorý sa hnevá, že dokončenie novej nemocnice zameranej na COVID-19 mešká. viac »


Ďalší nebezpečný HOAX! Rómovia vraj majú lieky zadarmo: Klamstvo sa šíri niekoľko rokov

Ďalší nebezpečný HOAX! Rómovia

12.07.2020 17:27

BRATISLAVA - Na Facebooku sa opäť šírila ničím nepodložená informácia, že Rómovia nemusia v lekárňach platiť za lieky, pokiaľ predložia potvrdenie zo Sociálnej poisťovne. To však nie je pravda, táto dezinformácia z roku 2011 bola už mnohokrát vyvrátená. viac »


Nešikovná montáž Slováka! Je to HOAX: V skutočnosti ide o pochovávanie obetí koronavírusu

Slovenský používateľ Facebooku zdieľal
Foto

06.07.2020 17:00

BRATISLAVA - Slovenský používateľ Facebooku zdieľal príspevok zložený z dvoch záberov, podľa ktorého bola scéna z pohrebu obetí ochorenia COVID-19 montážou a vznikla vo filmovom štúdiu. To je však hoax. Scéna jedného zo záberov pochádza v skutočnosti z videa agentúry Reuters nakrúteného na cintoríne v brazílskom Sao Paule. viac »


Najčítanejšie články