Hoaxy a konšpiračné teórie | Topky.sk

°C

Utorok, 14. júl 2020. Meniny má Kamil, zajtra Henrich.

Hoaxy

Šíri sa ďalší hoax: Brazílsky poslanec sa v skutočnosti hneval, že meškala dostavba nemocnice

Ilustračné foto

Ilustračné foto

včera o 11:53

RIO DE JANEIRO - V popise videa šíriaceho sa na sociálnych sieťach sa tvrdilo, že brazílsky poslanec preveroval stav epidémie v nemocnici, v ktorej malo byť hospitalizovaných 5000 pacientov s koronavírusom, ale zistil, že nemocnica je prázdna. Nie je to pravda, video zachytáva politika, ktorý sa hnevá, že dokončenie novej nemocnice zameranej na COVID-19 mešká. viac »

Ďalší nebezpečný HOAX! Rómovia vraj majú lieky zadarmo: Klamstvo sa šíri niekoľko rokov

Ďalší nebezpečný HOAX! Rómovia

12.07.2020 17:27

BRATISLAVA - Na Facebooku sa opäť šírila ničím nepodložená informácia, že Rómovia nemusia v lekárňach platiť za lieky, pokiaľ predložia potvrdenie zo Sociálnej poisťovne. To však nie je pravda, táto dezinformácia z roku 2011 bola už mnohokrát vyvrátená. viac »


Nešikovná montáž Slováka! Je to HOAX: V skutočnosti ide o pochovávanie obetí koronavírusu

Slovenský používateľ Facebooku zdieľal
Foto

06.07.2020 17:00

BRATISLAVA - Slovenský používateľ Facebooku zdieľal príspevok zložený z dvoch záberov, podľa ktorého bola scéna z pohrebu obetí ochorenia COVID-19 montážou a vznikla vo filmovom štúdiu. To je však hoax. Scéna jedného zo záberov pochádza v skutočnosti z videa agentúry Reuters nakrúteného na cintoríne v brazílskom Sao Paule. viac »


HOAX Video brutálnej bitky nenakrútili v Európskej únii, ale v americkom Richmonde

HOAX Video brutálnej bitky
FotoVideo

29.06.2020 11:35

RICHMOND - Na slovenskom Facebooku sa objavilo video, na ktorom černoch brutálne zbije belošku, pričom popis videa vytvára dojem, že k fyzickému konfliktu došlo v Európskej únii. Nie je to pravda, video nakrútili v meste Richmond v Spojených štátoch amerických (USA). TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP. viac »


HOAX Nie, Remišová neutiekla z tlačovky po dvoch novinárskych otázkach

HOAX Nie, Remišová neutiekla

26.06.2020 11:05

BRATISLAVA - Video z tlačovej konferencie podpredsedníčky vlády SR pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej, ktoré sa šírilo po sociánej sieti, vytvára dojem, že podpredsedníčka utiekla z tlačovej konferencie bez toho, aby odpovedala na novinárske otázky. To však nie je pravda, video z tlačového brífingu je zostrihané. viac »


Na Facebooku sa šíri ďalší HOAX: Nepravdivá štatistika kriminality v USA

Na Facebooku sa šíri

24.06.2020 16:32

SAN FRANCISCO - Viacero používateľov na Facebooku opakovane zdieľalo nepravdivú štatistiku kriminality v Spojených štátoch z roku 2015, ktorú údajne vydal Úrad pre štatistiku kriminality v San Franciscu. Tlačová agentúra AFP upozorňuje na dezinformácie. viac »


HOAX Nie, štát Rómom v žehrianskej karanténe nezaplatil za 2,3 tony jedla

Na slovenskom internete sa

22.06.2020 13:52

BRATISLAVA - Na slovenskom internete sa objavilo viacero článkov o tom, že Rómovia mali dostať 2,3 tony potravinovej pomoci od štátu zadarmo. To však nie je pravda. Potravinová pomoc pochádzala od súkromných spoločností či predajcov, ktorí ju poskytli bezodplatne po výzve splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity. viac »


KORONAVÍRUS Internetom sa šíri ďalší hoax: Týmto informáciám o nosení rúška neverte!

KORONAVÍRUS Internetom sa šíri

19.06.2020 15:40

WASHINGTON - Na internete sa šíria neaktuálne informácie o nosení ochranných rúšok, ktoré sa odvolávajú na staršie pokyny Svetovej zdravotnícke organizácie. Upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP. viac »


Internetom sa šíril ďalší hoax: Nie, nemeckí vedci nedokázali existenciu života po smrti

Nie, nemeckí vedci nedokázali

17.06.2020 13:12

BRATISLAVA - V júni 2020 sa na slovenskom Facebooku objavil článok, v ktorom sa tvrdí, že nemeckí vedci dokázali, že život po smrti existuje. V skutočnosti ide o preklad článku z angličtiny, pričom originál bol prvýkrát zverejnený na satirickej stránke v auguste 2014. Na dezinformácie sa upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP. viac »


HOAX Nie, útočník z vrútockej školy nebol príslušníkom rómskej menšiny

HOAX Nie, útočník z

15.06.2020 11:25

VRÚTKY - Na Facebooku sa šírila dezinformácia, podľa ktorej mal byť útočník, ktorý sa vo štvrtok 11. júna vlámal do školy vo Vrútkach a nožom napadol učiteľov a žiakov, rómskej národnosti. Nie je to pravda, Polícia Slovenskej republiky pre agentúru AFP potvrdila, že útočník rómskej národnosti nebol. TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP. viac »


Niektorí Slováci zneužili tragédiu vo Vrútkach na šírenie klamstiev: Spustila sa lavína rasizmu!

Niektorí Slováci zneužili tragédiu

12.06.2020 15:59

VRÚTKY - Aj napriek tomu, že pri krvavom incidente boli zranené deti a zabitý učiteľ, niektorých to neodradilo od toho, aby šírili nepravdivé informácie o pôvode útočníka. Toho polícia smrteľne zranila pri zasahu. viac »


Nemiestny HOAX na adresu prezidentky: Čaputovej výstup v OSN sa stal terčom dezinformačnej scény

Nemiestny HOAX na adresu
Foto

06.06.2020 16:30

BRATISLAVA - Prezidentka Slovenskej republiky (SR) Zuzana Čaputová mala v septembri 2019 prejav v angličtine na klimatickom summite OSN. Záznam z jej príhovoru obsahujúci slovenské titulky zdieľali stovky ľudí na Facebooku. Slovenské titulky na zázname vytvárali dojem, že Čaputová sa okrem iného priznala k tomu, že je manipulovaná Izraelom a Spojenými štátmi. viac »


Na internete sa šíri hoax: Vláda neplatí lekárom, aby ako príčinu úmrtia uvádzali KORONAVÍRUS

HOAX sa šíri na

03.06.2020 11:52

BRATISLAVA - Na sociálnych sieťach koluje text, podľa ktorého sa nemecká vláda snaží umelo zvýšiť oficiálny počet obetí COVID-19 tým, že zdravotníckemu personálu platí značné prémie a pozostalým po zosnulých ponúka "finančný bonus", ak podpíšu vyhlásenie, že pacient zomrel na toto ochorenie. Nie je to pravda. Prémie pre zdravotnícky personál sa v Nemecku ... viac »


Facebookom sa šíri ďalší HOAX: Nie, nosenie rúška vám nespôsobí zdravotné problémy

Facebookom sa šíri ďalší

01.06.2020 12:39

BRATISLAVA - Facebookom sa šíril článok, ktorý varoval zdravých ľudí pred nosením rúšok počas pandémie COVID-19 a uvádzal údajné zdravotné riziká s tým spojené. Odborníci však tvrdia, že rúška či masky môžu len pomôcť obmedziť šírenie choroby spôsobenej novým koronavírusom a článok podľa nich obsahuje viaceré nepravdivé alebo zavádzajúce tvrdenia. viac »


Ďalší HOAX, Slovákov majú zdierať: Testy na KORONAVÍRUS v Nemecku sú lacnejšie! Je to lož

Ďalší HOAX, Slovákov majú
Foto

31.05.2020 20:00

BRATISLAVA - Sociálnymi sieťami sa šíri ďalší hoax. Jedna z internetových stránok uvádza, že testy na koronavírus sú v Nemecku lacnejšie a Slováci sú zdieraní. Ide o falošnú správu, ktorá však mala viac ako 13-tisíc zdieľaní. Upozornili na to policajti na stránke Hoaxy a podvody- Polícia SR. viac »


KORONAVÍRUS Na Slovensku sa šíri HOAX video: Jeho autor jednoducho neverí v pandémiu!

KORONAVÍRUS Na Slovensku sa
Foto

30.05.2020 09:10

BRATISLAVA - Po vypuknutí svetovej pandémie nového koronavírusu rovnako vypuklo aj veľké množstvo rôznorodých videí, ktoré vo svojich posolstvách nie vždy hovoria pravdu. Témou je určite aj súčasná pandémia a video, ktoré sa momentálne šíri po slovenských sociálnych sieťach už bolo vyhodnotené ako hoax. viac »


Internetom koluje ďalší HOAX: Takto sa pred KORONAVÍRUS-om určite neochránite

Internetom koluje ďalší HOAX:

25.05.2020 12:44

BRATISLAVA - Tisíce používateľov Facebooku šírili tvrdenie, podľa ktorého sa odporúča piť veľa tekutín a kloktať teplú vodu so soľou či octom ako prevenciu proti nákaze novým koronavírusom. Táto informácia je ale zavádzajúca: medzinárodné zdravotnícke organizácie ani lekári nepovažujú kloktanie za efektívnu liečbu či metódu prevencie ochorenia COVID-19. viac »


Facebookom sa šíril ďalší HOAX: Najvyšší ústavní činitelia sa nefotili pred americkými vlajkami

Facebookom sa šíril ďalší

20.05.2020 13:23

BRATISLAVA - Na Facebooku sa 13. mája objavil obrázok, ktorý vytváral dojem, že slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Boris Kollár a premiér Igor Matovič sa po podpise spoločnej deklarácie o zahraničnopolitickom smerovaní SR fotografovali pred vlajkami USA a EÚ, kým tie slovenské chýbali. Fotografia ... viac »


Na internete sa šíril HOAX o prezidentke Čaputovej: Klamlivé informácie! Nič také nepovedala

Na internete sa šíril

19.05.2020 17:00

BRATISLAVA - Na slovenskom facebooku sa šíril text, ktorý tvrdil, že prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová mala vo svojom prejave k 75. výročiu konca druhej svetovej vojny v Európe povedať, že Slovensko oslobodili vojská USA, Francúzska a Anglicka, pričom mala opomenúť zásluhy Sovietskeho zväzu a Červenej armády. viac »


Svet sužuje aj iná pandémia: VIDEO Hoaxy nie sú len fenoménom dnešnej doby, šíria ich aj politici

Riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel

11.05.2020 14:15

BRATISLAVA - Konšpirácie, poplašné správy či novodobé hoaxy nie sú len fenoménom dnešnej doby. Častokrát sa objavovali, tak ako dnes, práve pri vypuknutí chorôb, epidémií a pandémií. O tejto zaujímavej téme porozprával riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník. viac »


Desiatky tisíc Slovákov uverili tomuto HOAX-u: Žiadne americké tanky sa Slovenskom nepremávali

Desiatky tisíc Slovákov uverili

11.05.2020 10:28

BRATISLAVA - Na slovenskom internete sa objavil článok, ktorý tvrdil, že v čase, keď sa celý svet zaoberá novým koronavírusom a prebiehajúcou pandémiou ochorenia COVID-19, sa cez slovenské územie tajne presúvala americká technika, ktorá mala mieriť na Ukrajinu. viac »


Najčítanejšie články