Streda, 28. september 2022. Meniny má Václav, zajtra Michal, Michael, Michaela.

Vírusová nálož KORONAVÍRUSU v odpadových vodách stúpla v dvoch krajoch

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

BRATISLAVA - Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v 34. kalendárnom týždni mierne stúpla v Trnavskom a Prešovskom kraji. Vyplýva to z výsledkov monitoringu odpadových vôd, ktoré zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.


Počas spomínaného obdobia bolo vyšetrených 55 vzoriek. "Vo všetkých bola zistená prítomnosť vírusu SARS-CoV-2, z toho v 13 vzorkách (23,64 percenta) došlo k vzostupu počtu kópií RNA SARS-CoV-2, v ostatných 42 vzorkách ostal počet kópií nezmenený alebo došlo k jeho poklesu," uviedol na svojom webe ÚVZ. Analýza prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách na Slovensku podľa ÚVZ SR zodpovedá epidemiologickej situácii.

Monitoring prebieha na týždennej báze

Prítomnosť nového koronavírusu v odpadových vodách sa na týždennej báze monitoruje od mája 2021. Od januára sa monitoring rozšíril na viaceré okresy, v rámci Slovenska sa doposiaľ zapojilo 62 čistiarní odpadových vôd. ÚVZ priblížil, že do 34. kalendárneho týždňa bolo celkovo vyšetrených 2023 vzoriek kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. "Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 1990 (98,37 percenta) vzoriek," dodal.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články