Sobota, 1. október 2022. Meniny má Arnold, zajtra Levoslav.

Vedci zistili, čo s telom robí štvrtá dávka vakcíny proti KORONAVÍRUSU: Bombastické odhalenie

Očkovanie štvrtou dávkou v IzraeliGaléria fotiek (2)
Očkovanie štvrtou dávkou v Izraeli
Zdroj: SITA/AP Photo/Tsafrir Abayov

JERUZALEM - Štvrtá dávka vakcíny proti covidu-19 vedie u očkovaného týždeň od podania k päťnásobnému navýšeniu hladiny protilátok. V utorok to s odvolaním na prvé zistenie izraelskej štúdie uviedol izraelský premiér Naftali Bennett.


"Za týždeň od podania štvrtej dávky s veľkou mierou istoty vieme, že štvrtá dávka je bezpečná," uviedol podľa agentúry Reuters premiér v nemocnici Šeba, ktorá svojim zamestnancom v rámci štúdie začala podávať štvrtú dávku vakcíny koncom decembra. "Druhou správou je, že týždeň po podaní štvrtej dávky pozorujeme päťnásobný nárast v počte protilátok u očkovanej osoby," dodal Bennett. Podľa neho to s veľkou pravdepodobnosťou výrazne zvýši ochranu pred infikovaním, hospitalizáciou a vážnym priebehom ochorenia COVID-19. 

Očkovanie proti koronavírusu
Galéria fotiek (2)
Zdroj: SITA/Istvan Filep/MTI via AP, File

Izrael, ktorý má zhruba deväť miliónov obyvateľov, zohral kľúčovú úlohu v sledovaní účinkov očkovania proti covidu. Pred rokom začal najrýchlejšie na svete s rozsiahlou očkovacou kampaňou a bol tiež jedným z prvých štátov, ktorý začal podávať tretiu dávku. Teraz Izrael očkuje štvrtou dávkou vakcíny od firiem Pfizer a BioNTech osoby staršie ako 60 rokov, zdravotníkov a ľudí s oslabenou imunitou. 

Drsná prognóza WHO: Svetu pre omikron a deltu hrozí cunami prípadov KORONAVÍRUSU!

Najmenej jednu dávky vakcíny proti koronavírusu v Izraeli dostalo viac ako 6,5 milióna ľudí, dve dávky vyše 5,9 milióna a viac ako 4,2 milióna osôb má za sebou aj tretiu, posilňujúcu dávku. Štvrtú, niekedy označovanú ako druhú posilňujúcu, podľa izraelského ministerstva zdravotníctva dostalo približne 24 600 ľudí.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články