°C

Štvrtok, 2. apríl 2020. Meniny má Zita, zajtra Richard.

Predpovedal spisovateľ budúcnosť? V knihe z roku 1981 píše o smrtiacom víruse, neskutočná podobnosť!

V knihe sa objavujú niektoré skutočnosti, ktoré až nápadne pripomínajú realitu
V knihe sa objavujú niektoré skutočnosti, ktoré až nápadne pripomínajú realitu
Zdroj: topky
07.03.2020 10:10

WASHINGTON - Užívatelia sociálnych sietí sa nestačia diviť podobnosti medzi epidémiou koronavírusu a knihou amerického spisovateľa Deana Koontza. Obálka jeho románu z roku 1981 The Eyes of Darkness (Oči temnoty), v ktorom sa vyskytuje motív smrtiaceho vírusu Wu-chan-400, má už desaťtisíce zdieľaní na Facebooku. Niektorí odmietajú uveriť, že ide o náhodu, a objavujú sa teórie o tom, že Koontz predpovedal budúcnosť, píše britský denník The Guardian.


V Koontzovej knihe bol vírus vyrobených v laboratóriách za čínskym mestom Wu-chan a podľa toho tiež dostal svoj názov. Ľudia na internete tiež poukazujú na skutočnosť, že nový typ koronavírusu spôsobujúci ochorenie COVID-19 bol takisto prvýkrát zaznamenaný vo Wu-chane, hlavnom meste čínskej provincie Chu-pej.

Predpovedal spisovateľ budúcnosť? V
Zdroj: SITA/AP Photo/Mark Schiefelbein

Nákaza už aj na Slovensku: Všetko, čo potrebujete vedieť o koronavíruse

The Guardian píše, že tým sa ale podobnosť medzi spisovateľovou fikciou a aktuálnou realitou končí. Románový vírus na rozdiel od toho skutočného napríklad zabíja sto percent nakazených. Rovnako neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by sa nový koronavírus preniesol na človeka v laboratóriu. Za zdroj súčasnej nákazy je považované wuchanské trhovisko, kde sa predávajú divo žijúce zvieratá. 

Predpovedal spisovateľ budúcnosť? V
Zdroj: YouTube/VOA News

Motív pandémie alebo globálnej katastrofy sa vyskytuje v mnohých ďalších knihách či filmoch, napríklad v Nákaze z roku 2011 V ňom sa smrtiaci vírus rozšíri po celom svete. Táto téma sa objavuje aj v temnom románe Prežíva najsmutnejší kanadskej autorky Margaret Atwoodovej, v ktorom umelo vyvinutý vírus zahubí celé ľudstvo s výnimkou jedného človeka. 


Galéria

V knihe sa objavujú

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články