Pozrite sa na to: Geniálny šimpanz sa správa ako človek! | Topky.sk

°C

Štvrtok, 21. november 2019. Meniny má Elvíra, zajtra Cecília.

Pozrite sa na to: Geniálny šimpanz sa správa ako človek!

Kanzi miluje oheň a kempovanie
Kanzi miluje oheň a kempovanie
Zdroj: YouTube
05.01.2012 17:00

PRAHA - Šimpanzí samec Kanzi, ktorého má v opatere svetová odborníčka na správanie a jazyk opíc Sue Savage-Rumbaughová, dokáže neuveriteľné veci. Sám nazbiera drevo, vetvičky rozláme na kusy a poukladá ich do malej hranice. Potom opatrne škrtne zapaľovačom a zapáli oheň. Vďaka panvici na rošte si o chvíľu pochutnáva na opekanej zelenine či hamburgeri. Napodobnenie človeka je takmer dokonalé.


Kanzi je 31-ročný šimpanz druhu bonobo a Sue Savage-Rumbaughová sa mu spolu s ďalšími siedmimi šimpanzmi už niekoľko rokov venuje, učí ich a pritom skúma ich správanie a konanie.

Kanzi miluje zakladanie ohňa. "To, že je ohňom tak fascinovaný, ukazuje na jeho hlbokú inteligenciu," hovorí doktorka. "Zakladá oheň, pretože chce. Keď bol mladší, snáď stokrát videl film Boj o oheň, ktorý rozpráva o prehistorickom človeku a jeho snahe o zapálenie a udržanie ohňa," dodáva.

"Rovnako tak mu doslova učarovalo kempovanie a pripravovanie jedla na ohni voľne v prírode. Mal toľko odvahy, že sa pripojil k ľuďom a kopíroval všetky ich úkony. Keď mal päť rokov, vedel urobiť malé kôpky suchých vetvičiek a kostí," líči Kanziho zdokonaľovanie v typicky ľudskej činnosti expertka.

Kanzi je najbystrejší zo všetkých šimpanzov v jeho tlupe. Pomocou špeciálnej klávesnice sa naučil "povedať" okolo 500 slov a rozumie asi 3000 hovoreným výrazom.

Šimpanzy bonobo sú jedným z najohrozenejším živočíšnych druhov. Ich populácia, žijúca vo voľnej prírode, dosahuje maximálne 50 000 jedincov. S človekom majú spoločných 98-99% DNA.


Nástroje k článkuZDROJ: Blesk.cz, sz
FOTO: YouTube;
VIDEO: YouTube

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články