ZÁHREB - Letná idylka sa môže zmeniť na nočnú moru. Chorvátske pláže, plné detí a oddychujúcich rodín, čelí novej vlne zvráteného zločinu. Polícia varuje pred mužmi, ktorí cielene vyhľadávajú nahé deti, natáčajú ich pomocou skrytých kamier a nahrávky údajne ponúkajú na predaj v temných kútoch internetu. V posledných dňoch už padli prvé obvinenia – a to nemusí byť koniec.
Kamera v pere, okuliare ako nástroj zločinu
Chorvátske úrady upozorňujú turistov na mimoriadne nebezpečný jav, ktorý sa začína šíriť hlavne na pobreží. Muži, často zamaskovaní ako bežní dovolenkári so slnečnými okuliarmi a nenápadným správaním, používajú sofistikované technológie – mikrokamery skryté v okuliaroch či dokonca v perách – aby mohli nepozorovane filmovať deti bez plaviek pri bazénoch a na plážach.
Podľa televízie Dnevnik Nova TV ide o dobre zorganizovanú formu zneužívania. Polícia nedávno zatkla štyroch mužov, ktorí podľa všetkého používali presne tieto metódy.
Taliansky turista s kamerou lovil deti na pláži
Jeden z hlavných podozrivých je 51-ročný občan Talianska. Polícia tvrdí, že z bezprostrednej blízkosti nakrúcal niekoľko detí pri mori s cieľom tieto zábery neskôr šíriť na internete medzi pedofilmi. Na jeho podozrivé správanie upozornili pracovníci zabezpečenia v jednej turistickej lokalite. Muž mal pri sebe miniatúrnu kameru a podľa svedkov sa opakovane pokúšal nepozorovane filmovať.
Polícia okamžite zakročila, zhabala nahrávky a následne prehľadala jeho bydlisko, kde objavila ďalší kompromitujúci materiál. Muž skončil vo väzbe.
Nie je to ojedinelý prípad. Zadržali aj mužov z Ukrajiny a Kostariky
Za posledné dni však pribudli aj ďalšie prípady. Tentoraz polícia zatkla 54-ročného muža z Kostariky, 57-ročného Ukrajinca a 67-ročného Taliana. Aj oni mali pri sebe skryté kamery, v jednom prípade dokonca ukrytú v obyčajnom pere. Všetci čelia obvineniam zo závažného porušenia zákona a sexuálneho vykorisťovania maloletých.
Polícia vyzýva rodičov: Nenechávajte deti bez dozoru
Chorvátska polícia apeluje na všetkých rodičov, aby boli mimoriadne obozretní. Odporúča venovať zvýšenú pozornosť tomu, ako sú deti oblečené, a dohliadať na ich pohyb najmä pri vode. Ak si niekto všimne podozrivých mužov, ktorí môžu nakrúcať, má ihneď kontaktovať plavčíkov alebo políciu.
„Tento problém berieme mimoriadne vážne. Ide o zločiny, ktoré sa môžu odohrávať priamo pred očami verejnosti, a preto potrebujeme spoluprácu každého jedného návštevníka pláží,“ uviedol hovorca chorvátskej polície.