Streda24. júl 2024, meniny má Vladimír, zajtra Jakub

Stroskotanci uviazli na opustenom ostrove: Zachránil ich nápis z palmových listov

(Zdroj: X/@esquire)

WASHINGTON - Americká pobrežná stráž vo štvrtok oznámila, že sa jej podarilo zachrániť troch stroskotancov, ktorí uviazli na opustenom ostrove v západnej časti Tichého oceánu. Piloti lietadla amerických námorných síl ich lokalizovali podľa nápisu "HELP" (POMOC) vytvoreného z palmových listov. Informuje o tom agentúra Reuters.

Mužov v utorok našli v dobrom zdravotnom stave na neobývanom 32-hektárovom ostrovčeku Pikelot približne 660 km juhovýchodne od ostrova Guam, uviedla americká pobrežná stráž. Ich identitu a štátnu príslušnosť nezverejnila. Trojica skúsených námorníkov sa ešte na Veľkonočnú nedeľu vydala na plavbu na 20-metrovom otvorenom člne s prívesným motorom z atolu Polowat východne od ostrovčeka Pikelot. O šesť dní neskôr, keď sa nevrátili, ich neter zalarmovala úrady a americká pobrežná stráž v spolupráci s námorníctvom spustila záchrannú akciu.

Pôvodná oblasť pátrania mala viac ako 78.000 štvorcových námorných míľ, priblížila pobrežná stráž. Lietadlo amerických námorných síl P-8 Poseidon spozorovalo provizórny nápis "HELP" z palmových listov a spustilo záchrannú akciu. "Tento vynaliezavý čin bol kľúčový pri ich lokalizácii," povedala predstaviteľka americkej pobrežnej stráže Chelsea Garciová. Mužom vlny poškodili závesný motor na ich člne a privolať pomoc nedokázali, pretože na vysielačke sa vybili baterky, napísala americká televízia CNN. Na ostrovčeku, ktorý je súčasťou Mikronézie, mali prístup k pitnej vode a jedlu. Na Pikelote stroskotali tri osoby aj v roku 2020, keď ich lodi došlo palivo. Americkej armáde sa ich vtedy podarilo nájsť vďaka nápisu "SOS" na pláži.

Viac o téme: StroskotanciMikronéziaNápis
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu