Piatok12. apríl 2024, meniny má Estera, zajtra Aleš

Konflikt na libanonsko-izraelskej hranici musí podľa amerického veľvyslanca vyriešiť diplomacia

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP/Maya Alleruzzo)

BEJRÚT - Osobitný americký vyslanec Amos Hochstein navštívil v pondelok Libanon, kde vyzval na diplomatické riešenie konfliktu medzi libanonským militantným hnutím Hizballáh a Izraelom. Podľa neho je potrebné zabezpečiť trvácu bezpečnostnú dohodu medzi Libanonom a Izraelom. Cezhraničné boje medzi Hizballáhom a izraelskou armádou prepukli po začiatku vojny v Pásme Gazy v októbri.

Hochstein po stretnutí s predsedom libanonského parlamentu Nabíhom Barrím okrem iného povedal, že dočasné prímerie medzi Hizballáhom a Izraelom nestačí. Dodal, že bezpečnostné usporiadanie pozdĺž modrej línie, ktorú OSN vymedzila v roku 2000 po stiahnutí sa izraelských vojsk z južného Libanonu, "sa musí zmeniť, aby sa zaručila bezpečnosť všetkých".

archívne video

Izraelské jednotky vykonávali cielenú operačnú činnosť na jednom z hlavných výcvikových stredísk. (Zdroj: X/IDF)

Cieľom Hochsteinovej cesty je prispieť k zastaveniu násilia na izraelsko-libanonskej hranici. V Bejrúte sa má stretnúť aj s ďalšími vysokými predstaviteľmi krajiny vrátane premiéra Nadžíba Mikátího. Podľa Hochsteina diplomatické riešenie podporujú aj ďalšie štáty.Protitanková strela vypálená z Libanonu v pondelok zabila jedného zahraničného robotníka a zranila ďalších najmenej sedem osôb.

Zástupca šéfa Hizballáhu Naím Kássim v ten istý deň zopakoval, že hnutie zastaví svoje útoky na Izrael až po skončení izraelskej ofenzívy v Gaze. Izraelský minister obrany Joav Gallant zas vyhlásil, že izraelské akcie proti Hizballáhu nepoľavia ani v prípade vyhlásenia prímeria v Gaze.Boje medzi Hizballáhom a Izraelom vyhnali z domovov desaťtisíce ľudí na oboch stranách hranice. Podľa agentúry AFP v Libanone pri nich zahynulo najmenej 296 ľudí. Išlo zväčša o bojovníkov Hizballáhu, ale medzi obeťami je aj 46 civilistov. V Izraeli bolo zabitých najmenej desať vojakov a sedem civilistov.

Viac o téme: DiplomaciaUSAIzraelLibanon
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu