Utorok, 18. január 2022. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

Vdova po Kohlovi nemá nárok na rekordné odškodné, rozhodol súd

Galéria fotiek (2)
Zdroj: SITA/AP

KARSLRUHE - Nárok na rekordné odškodné vo výške jedného milióna eur, prisúdené niekdajšiemu nemeckému spolkovému kancelárovi Helmutovi Kohlovi, nepripadne v rámci dedičstva jeho vdove. Rozhodol o tom v pondelok Spolkový súdny dvor v meste Karlsruhe, informovala agentúra DPA.


Sudcovia a sudkyne súdu tak potvrdili predchádzajúci verdikt Vyššieho krajinského súdu (OLG) v Kolíne nad Rýnom z roku 2018, ktorý dospel k záveru, že odškodné vo všeobecnosti nemôže byť predmetom dedičstva. Rosudok sa tak stal právoplatným, do úvahy však stále prichádza ešte podanie ústavnej sťažnosti.

Odškodné jeden milión eur mali vyplatiť autor a vydavateľ Kohlovho neautorizovaného životopisu s názvom Vermächtnis: Die Kohl-Protokolle (Dedičstvo - Kohlove zápisy). Heribert Schwan ho po hádke s Kohlom napísal a zverejnil bez jeho súhlasu. Obsahuje časti dlhých dôverných rozhovorov z rokov 2001 a 2002 z čias, keď Schwan pracoval na Kohlových memoároch, píše DPA. 

Vdova po Kohlovi nemá
Galéria fotiek (2)
Zdroj: SITA/AP Photo/Michel Euler

Životopis bol vydaný v roku 2014. Keďže druhý z autorov, Tilman Jens, medzičasom v roku 2020 zomrel, právny spor z jeho pozostalými je v súčasnosti prerušený. Rekordné odškodné za porušenie osobných práv prisúdil exkancelárovi krajinský súd v Kolíne v roku 2017 len niekoľko týždňov pred jeho smrťou, pripomína DPA. Právny spor ďalej viedla vdova Maike Kohlová-Richterová, jeho jediná dedička. Kohl ako politik konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) vládol v Nemecku v rokoch 1982 až 1998.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články