Piatok, 7. október 2022. Meniny má Eliška, Elisa, zajtra Brigita.

VIDEO Útočník z Waukeshe má na krku päť obvinení: Nešlo o teroristický čin, uviedla polícia

SUV narazilo do vianočného sprievoduGaléria fotiek (3)
SUV narazilo do vianočného sprievodu
Zdroj: SITA/AP Photo/Jeffrey Phelps

WASHINGTON - Vodič auta, ktoré v nedeľu vrazilo do predvianočného sprievodu v meste Waukesha v americkom štáte Wisconsin, bude obvinený z piatich prípadov úmyselného zabitia.


Podľa agentúry AFP to v pondelok oznámili americké úrady. Tragédia si okrem najmenej piatich obetí na životoch vyžiadala aj 48 zranených.

Nešlo o teroristický čin

Miestny policajný veliteľ Daniel Thompson v utorok (SEČ) informoval, že podozrivý krátko sa pred činom pohádal so svojou partnerkou, a spresnil, že "neexistuje žiadny dôkaz, že išlo o teroristický čin".

On-line prenos zo sprievodu v meste a zábery nakrútené účastníkmi zachytili červené vozidlo typu SUV, ako prerazilo bariéry a vysokou rýchlosťou smerovalo na cestu, kde sa tradičný pochod konal. Zúčastnilo sa na ňom mnoho miestnych obyvateľov, vrátane rodín s deťmi. Vodič vrazil do tej časti sprievodu, kde pochodoval stredoškolský orchester nasledovaný členkami združenia starých mám. Vodiča krátko po incidente zadržali, dodala AFP.  

Počet obetí môže narásť

Podľa AFP sa lekári obávajú zvýšenia počtu obetí, keďže desiati zranení sú na jednotke intenzívnej starostlivosti a šiesti sú v kritickom stave.

Medzi zranenými je 18 maloletých vo veku od troch do 16 rokov, ktorých previezli do detskej nemocnice v Milwaukee.

SUV narazilo do vianočného
Galéria fotiek (3)
Zdroj: SITA/AP Photo/Jeffrey Phelps

"Typy zranení siahajú od škrabancov na tvári až po zlomeniny a vážne poranenia hlavy," povedala na tlačovej konferencii Dr. Amy Drendelová, lekárka pohotovostného oddelenia Detskej nemocnice vo Wisconsine.        

Medzi doteraz známymi piatimi obeťami vo veku od 52 do 81 rokov sú štyri ženy a jeden muž , dodala AFP.

Nie je to prvý prešľap

Podľa súdnych dokumentov bol podozrivý muž, Darrell Brooks Jr., už v roku 2020 obvinený z ohrozovania iných osôb, potom 5. novembra z domáceho násilia.

Podozrivý muž Darrell Brooks
Galéria fotiek (3)
Zdroj: SITA/Waukesha County Sheriff Office via AP

Neskôr bol prepustený na kauciu vo výške 1000 dolárov, uviedol prokurátor okresu Milwaukee vo vyhlásení, pričom uznal, že táto suma bola "neprimerane nízka vzhľadom na charakter obvinení" vznesených proti Brooksovi.

Podľa denníka Washington Post, ktorý sa odvolal na policajný zdroj, v čase, keď Brooks autom vrazil do ľudí v sprievode, bol na úteku z miesta, kde sa odohrala bitka s nožom.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články