Utorok, 29. november 2022. Meniny má Vratko, zajtra Andrej, Ondrej, Andreas.

KORONAVIRUS Renomovaný virológ o boji s pandémiou: Rúška budeme nosiť ešte niekoľko rokov

Peter Piot (vpravo)Galéria fotiek (1)
Peter Piot (vpravo)
Zdroj: SITA/AP/Virginia Mayo

BRUSEL - Ochranné rúška bude potrebné nosiť ešte niekoľko rokov, najmä však počas zimných mesiacov. Uviedol to virológ Peter Piot, ktorý je poradcom Európskej komisie (EK) pre boj s pandémiou koronavírusu. Jeho slová citovala v pondelok tlačová agentúra Belga.


Renomovaný belgicko-britský odborník v nedeľňajšom rozhovore pre flámsku verejnoprávnu televíziu VRT upozornil, že ochranné rúška ešte netreba vyhadzovať "do koša", pretože ich bude potrebné nosiť - najmä počas zimy - ešte tri až päť rokov.

"Situácia sa však časom zlepší vďaka očkovaniu a kolektívnej disciplíne," vyjadril nádej Piot. Zároveň podporil zámer belgickej federálnej vlády zaviesť povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Vládny návrh zákona má za cieľ zaistiť čo najvyššiu zaočkovanosť lekárov a zdravotných sestier. Tí, ktorí sa do 1. apríla 2022 nestihnú zaočkovať, prídu o prácu, alebo im bude pozastavená licencia na výkon povolania.

Peter Piot je riaditeľom prestížnej Londýnskej školy hygieny a tropickej medicíny a vedecké renomé získal vďaka výskumu eboly a AIDS. V minulosti pôsobil na dôležitých postoch v rámci OSN a WHO.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články