Pondelok, 29. november 2021. Meniny má Vratko, zajtra Ondrej, Andrej.

Boje v Líbyi poškodili jedinú fungujúcu ropnú rafinériu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay.com
27.10.2021 13:28

TRIPOLIS - Jedinú fungujúcu ropnú rafinériu v Líbyi vážne poškodili boje medzi znepriatelenými ozbrojenými skupinami. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.


"Ropný komplex Záwija bol vážne poškodený v dôsledku bojov medzi ozbrojenými skupinami," uviedla v utorok večer líbyjská štátna ropná spoločnosť NOC. Ťažké boje v okolí rafinérie, nachádzajúcej sa zhruba 50 kilometrov západne od líbyjskej metropoly Tripolis, vypukli v noci z pondelka na utorok a trvali niekoľko hodín. Ozbrojenci pritom podľa NOC nebrali ohľad na zamestnancov závodu.

Poškodených bolo 11 nádrží na skladovanie ropy a chemických produktov. Vyradený z činnosti bol aj transformátor elektrického systému zabezpečujúceho fungovanie komplexu. Bezprostredne nebolo jasné, ktoré ozbrojené skupiny boli zapojené do bojov pri Záwiji. 

Situácia v ropnom sektore sa výrazne zlepšila

Ťažba a spracovanie ropy tvoria základ líbyjskej ekonomiky. Tamojšiu ropnú infraštruktúru však vážne narušil chaos, ktorý v krajine vypukol pred desiatimi rokmi po zvrhnutí dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího.

Líbya v súčasnosti produkuje 1,2 milióna barelov ropy denne. Situácia v tamojšom ropnom sektore sa výrazne zlepšila od vlaňajšieho uzavretia prímeria medzi znepriatelenými vládami kontrolujúcimi východ a západ krajiny. Pred zvrhnutím Kaddáfího dosahovala líbyjská ropná produkcia 1,5 - 1,6 milióna barelov za deň.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články