Štvrtok29. február 2024, meniny má Radomír, zajtra Albín

Vojaci dobyli kľúčový prístav na severe Mozambiku: Ovládal ho Daeš

Rwanda vyslala do Mozambiku 1000 vojakov Zobraziť galériu (3)
Rwanda vyslala do Mozambiku 1000 vojakov (Zdroj: SITA/AP Photo/Muhizi Olivier)

MAPUTO - Rwandské a mozambické vojenské jednotky opätovne dobyli kľúčové prístavné mesto na severe Mozambiku, ktoré bolo v rukách islamských militantov. Oznámila to v nedeľu rwandská armáda, informovala stanica BBC.

Mesto Mocímboa da Praia bolo podľa oznámenia poslednou baštou džihádistických vzbúrencov. Leží v provincii Cabo Delgado, v ktorej sa nachádzajú jedny z najväčších ložísk zemného plynu v Afrike. Vzbúrenci sa k správe zatiaľ nevyjadrili.

Vojaci dobyli kľúčový prístav
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Muhizi Olivier)

Rwanda v júli vyslala 1000 vojakov do Mozambiku ako posily v boji proti militantom napojeným na teroristickú organizáciu Islamský štát (IS), ktorí v provincii Cabo Delgado spustili vzburu v roku 2017. Konflikt si dosiaľ vyžiadal viac než 3000 životov a 820.000 ľudí vyhnal z domovov. Mozambické sily pri snahe opätovne ovládnuť provinciu zápasili s ťažkosťami, píše BBC na svojom webe.

Vojaci dobyli kľúčový prístav
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Muhizi Olivier)

Hovorca rwandskej armády Ronald Rwivanga pre agentúru AFP povedal, že dobytie zmieneného mesta zavŕšilo "prvú fázu" operácií proti vzbúrencom. Tie budú pokračovať s cieľom úplne potlačiť vzburu, dodal hovorca a vyjadril nádej, že vysídlení obyvatelia sa budú môcť čoskoro vrátiť do svojich domovov.

Viac o téme: PrístavMozambikDaeš
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu