Štvrtok, 28. október 2021. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

Vojaci dobyli kľúčový prístav na severe Mozambiku: Ovládal ho Daeš

Rwanda vyslala do Mozambiku 1000 vojakov
Rwanda vyslala do Mozambiku 1000 vojakov
Zdroj: SITA/AP Photo/Muhizi Olivier
09.08.2021 06:38

MAPUTO - Rwandské a mozambické vojenské jednotky opätovne dobyli kľúčové prístavné mesto na severe Mozambiku, ktoré bolo v rukách islamských militantov. Oznámila to v nedeľu rwandská armáda, informovala stanica BBC.


Mesto Mocímboa da Praia bolo podľa oznámenia poslednou baštou džihádistických vzbúrencov. Leží v provincii Cabo Delgado, v ktorej sa nachádzajú jedny z najväčších ložísk zemného plynu v Afrike. Vzbúrenci sa k správe zatiaľ nevyjadrili.

Vojaci dobyli kľúčový prístav
Zdroj: SITA/AP Photo/Muhizi Olivier

Rwanda v júli vyslala 1000 vojakov do Mozambiku ako posily v boji proti militantom napojeným na teroristickú organizáciu Islamský štát (IS), ktorí v provincii Cabo Delgado spustili vzburu v roku 2017. Konflikt si dosiaľ vyžiadal viac než 3000 životov a 820.000 ľudí vyhnal z domovov. Mozambické sily pri snahe opätovne ovládnuť provinciu zápasili s ťažkosťami, píše BBC na svojom webe.

Vojaci dobyli kľúčový prístav
Zdroj: SITA/AP Photo/Muhizi Olivier

Hovorca rwandskej armády Ronald Rwivanga pre agentúru AFP povedal, že dobytie zmieneného mesta zavŕšilo "prvú fázu" operácií proti vzbúrencom. Tie budú pokračovať s cieľom úplne potlačiť vzburu, dodal hovorca a vyjadril nádej, že vysídlení obyvatelia sa budú môcť čoskoro vrátiť do svojich domovov.


Galéria

Rwanda vyslala do Mozambiku

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články