Pondelok, 27. september 2021. Meniny má Cyprián, zajtra Václav.

VIDEO Policajti neverili vlastným očiam: To, čo našli v dome dôchodcu, sa len tak nevidí!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Festim Beqiri/TV7News/dpa via AP
27.07.2021 22:20

BERLÍN - Nemeckí právnici sa sporia okolo prípadu dôchodcu, ktorý v suteréne svojho domu skladoval tank z čias druhej svetovej vojny, protilietadlové delo, torpédo a ďalšie zbrane. Informovala o tom v pondelok stanica BBC.


VIDEO Češka nechala motor auta bežať na ulici desať hodín: Len to nehovorte manželovi, prosila policajtov!

Tank i ostatné predmety vyzdvihli z domu v severonemeckom meste Heikendorf za pomoci armády ešte v roku 2015. Prokuratúra a obhajoba v súčasnosti vyjednávajú o treste, ktorý by pre 84-ročného muža prichádzal do úvahy - vrátane podmienečného trestu a pokuty do výšky 500-tisíc eur. Dôchodca tiež musí pre tieto monumentálne predmety nájsť nový domov.

VIDEO Policajti neverili vlastným
Zdroj: TASR/DPA

Podľa mužovho obhajcu má o tank Panther záujem jedno múzeum v Spojených štátoch. Viacerí historici uvádzajú, že išlo o najefektívnejšie vozidlo tohto typu, aké Nemecko počas druhej svetovej vojny nasadilo, píše BBC. Dôchodcu kontaktovalo aj niekoľko zberateľov z Nemecka v súvislosti s ďalšími predmetmi ako útočné pušky a pištole, citovali obhajcu miestne médiá.

Porušil zákon alebo nie?

Na pondelkovom pojednávaní v meste Kiel zhruba 100 kilometrov severne od Hamburgu sa úrady pokúšali určiť, či mužova vojenská zbierka porušovala nemecký zákon o kontrole vojnových zbraní, spresňuje BBC. Zákon totiž reguluje výrobu, predaj i transport zbraní využívaných vo vojne. Obhajoba tvrdí, že množstvo zo zbraní skladovaných dôchodcom už nebolo funkčných a tank bol zakúpený už ako vrak. Podľa denníka Die Welt zvažujú v tomto prípade udelenie nižšej pokuty do výšky 50-tisíc eur. Prokuratúra však argumentuje, že niektoré zbrane i muníciu bolo stále možné použiť.      

Vyzdvihnutie tanku, ktorý už nemal pásy, z obývanej nehnuteľnosti a dostať ho na podvalník za účelom prepravy trvalo v júli 2015 zhruba 20 vojakom takmer deväť hodín, pripomína BBC. Miestne úrady na dôchodcovu pivnicu upozornili kolegovia z Berlína, ktorí predtým prehľadali dom v súvislosti s odcudzenými artefaktmi z čias nacistickej éry. Ďalšie pojednávanie v prípade bude v stredu a rozhodnutie súdu sa očakáva na budúci mesiac, uzatvára BBC.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/Der Spiegel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články