Utorok, 3. august 2021. Meniny má Jerguš, zajtra Dominik, Dominika.

Šírila sa fotomontáž pripomínajúca snímku z invázie ČSSR z roku 1968: Bol to HOAX

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
28.06.2021 11:47

BRATISLAVA - Snímku, podľa ktorej mali Bratislavu napadnúť 4. júna 2021 americké jednotky, zdieľalo na Facebooku viac ako 1300 používateľov. Podľa textu z príspevku ochránil slovenské územie pred okupáciou americkými jednotkami jeho autor tým, že sa pripodobnil k mužovi z fotografie Ladislava Bielika, ktorá vznikla počas invázie Československej socialistickej republiky (ČSSR) vojskami Varšavskej zmluvy v auguste 1968. V Bratislave sa však 4. júna 2021 nič zvláštne neudialo. Snímka je zrejmá fotomontáž, uviedli pre AFP ministerstvo obrany a aj mestská časť Bratislava-Staré Mesto. Na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.


Autor v príspevku tvrdil, že v piatok 4. júna 2021 dostali stop americké tanky a sfanatizovaní americkí vojaci na Šafárikovom námestí v Bratislave, presne tak, ako v roku 1968 ruské vojsko. Súčasťou príspevku je fotomontáž, ktorá vznikla spojením pôvodnej fotografie s postavou muža stojaceho na ceste pred budovou Právnickej fakulty UK na Šafárikovom námestí v Bratislave a pridaním vizuálnych prvkov z amerického tanku M1 Abrams, vozidla Humvee a postáv dvoch vojakov v grafickom editore.

Fotomontáž z príspevku nápadne pripomína ikonickú fotografiu Ladislava Bielika, ktorý zachytil atmosféru Bratislavy v auguste 1968 krátko po invázii vojsk Varšavskej zmluvy. Na Bielikovej fotografii s názvom "Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom" vidno podobnú kompozíciu ako na fotomontáži. Autor fotomontáže sa štylizuje do úlohy muža, ktorý sa v auguste 1968 postavil pred tank okupačných vojsk.

AFP nedohľadala žiadnu relevantnú správu o tom, že by sa na Šafárikovom námestí 4. júna 2021 v Bratislave pohybovali americké jednotky či vojenská technika. Hovorca bratislavského Starého Mesta Matej Števove pre AFP uviedol: "Samozrejme ide o fotomontáž. Žiadna vojenská technika dňa 4. júna 2021 na území Starého Mesta nebola."

Aj hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková pre AFP povedala, že už na prvý pohľad - a to aj bez špeciálneho skúmania - je pozorovateľné, že ide o fotomontáž. V uvedenom termíne sa na Šafárikovom námestí v Bratislave samozrejme nevyskytovala nijaká slovenská ani zahraničná vojenská technika. Podľa ministerstva ide o ďalší prípad dezinformácie tendenčne namierenej voči spojencom Slovenska združených v NATO.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články