Štvrtok, 5. august 2021. Meniny má Hortenzia, zajtra Jozefína.

Strach z ďalšej nákazy: Úrady varujú pred vzácnou smrteľnou infekciou!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
19.06.2021 21:25

HANNOVER - V nemeckom Severnom Porýní-Vestfálsku sa našla u netopiera vzácna netopieria besnota. Veterinárny úrad teraz upozorňuje na kontakt so zvieratami. V prípade uhryznutia by mali postihnuté osoby čo najskôr navštíviť lekára.


Na Slovensku potvrdili prípad indickej mutácie nového koronavírusu​

Zatiaľ čo počet nových infekcií koronavírusom v Nemecku stále klesá, vedci zistili vzácnu netopieriu besnotu u zvieraťa v Severnom Porýní-Vestfálsku. Úrady varujú pred kontaktom s potenciálne agresívnymi zvieratami. Pre ľudí existuje smrteľné nebezpečenstvo.

Lekári upozorňujú: Najbežnejšie príznaky nákazy KORONAVÍRUSOM sa zmenili na tieto

Netopier bol oslabený a bol privezený do záchranného strediska, ako v utorok oznámil veterinárny úrad v okrese Minden-Lübbecke. Pretože sa zviera správalo agresívne, bolo uspané a poslané na vyšetrenie do Hannoveru. Odborníci tam preukázali veľmi vzácny patogén besnoty.

Strach z ďalšej nákazy:
Zdroj: gettyimages.com

Úrad varuje občanov pred agresívnymi netopiermi

Netopierov by sa nemalo dotýkať bez pevných kožených rukavíc, varoval okres. Infekcie besnotou sú pre človeka nebezpečné, je potrebné zabrániť poraneniu uhryznutím. Každý, kto nájde mŕtveho netopiera, by mal okamžite kontaktovať veterinárny úrad.

Dlhodobým COVIDom trpia aj deti, varujú vedci: Desivé zistenie o indickej mutácii!

Strach z ďalšej nákazy:
Zdroj: Getty Images

Pre ľudí smrteľná

Besnota je vírusové ochorenie, ktoré sa môže prenášať zo zvierat na človeka. Besnota bola naposledy nájdená u netopiera v Severnom Porýní-Vestfálsku na jeseň 2020 - v okrese Lippe. Minulý rok boli celoštátne zaregistrované štyri prípady a deväť v roku 2019.

Aj keď je pravdepodobnosť infekcie človeka besnotou netopierom nižšia ako výhra v lotérii, uhryznutie infikovaného zvieraťa môže byť smrteľné. Ranu po uhryznutí je potrebné ihneď dôkladne umyť mydlom a vodou. Postihnutí majú potom okamžite navštíviť lekára, aby bolo možné vykonať očkovanie. V najhoršom prípade bez liečby hrozí smrť.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/rd
VIDEO: Topky, ÚVZ SR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články