Nedeľa, 1. august 2021. Meniny má Božidara, zajtra Gustáv.

Šokujúce zistenia o nútenom pristátí lietadla v Bielorusku: Toto na Lukašenkovej verzii nesedí!

Ako to teda bolo?
Ako to teda bolo?
Zdroj: SITA/AP Photo/Sergei Grits/Mindaugas Kulbis, Sergei Sheleg/BelTA Pool Photo via AP
28.05.2021 08:20

ŽENEVA - Výhražný email, ktorý obsahoval varovanie pred bombou na palube lietadla spoločnosti Ryanair z Atén do Vilniusu, prišiel až po tom, čo let odklonili na letisko v Minsku. Vo štvrtok o tom informovali agentúry Reuters a TASS s dovolaním sa na švajčiarskeho poskytovateľa emailových služieb Proton Technologies AG. Bieloruský prezident Alexander Lukašenko pritom tvrdil, že práve táto bezpečnostná hrozba ich donútila konať.


VIDEO Lukašenko prehovoril o zadržaní novinára: Hrozba Západu! Chytajte si migrantov sami

Spoločnosť Proton Technologies odmietla komentovať detailný obsah správy, ale potvrdila, že email bol poslaný až po tom, ako bolo lietadlo odklonené. "Nevideli sme žiadne dôveryhodné dôkazy o tom, že tvrdenie Bieloruska sú pravdivé. Podporíme európske úrady pri vyšetrovaní, keď nám pošlú právnu žiadosť," píše sa vo vyhlásení spoločnosti Proton Technologies AG.

Výskumná skupina s názvom The Dossier Center v stredu publikovala výhražný email, na ktorý sa odvoláva bieloruská vláda, a uviedla, že bol odoslaný 24 minút po tom, čo bieloruské úrady informovali posádku lietadla o hrozbe bombového útoku. 

"My, vojaci Hamasu, požadujeme, aby Izrael zastavil paľbu v pásme Gazy. Žiadame, aby sa Európska únia vzdala podpory Izraela v tejto vojne. Je známe, že účastníci ekonomického fóra v Delfách sa vracajú domov letom FR 4978. V tomto lietadle je umiestnená bomba. Ak nesplníte naše požiadavky, bomba exploduje 23. mája nad Vilniusom. Allahu Akbar," píše sa v e-maile odoslanom z adresy ahmed_yurlanov1988@protonmail.com na adresu letiska v Minsku.

Zadržaný novinár Pratasevič
Šokujúce zistenia o nútenom
Zdroj: TASR/telegram Chanel t.me/motolkohelpp via AP

Grécky úradujúci premiér Kyriakos Mitsotakis vo štvrtok uviedol, že neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by sa na palube lietadla nachádzali agenti bieloruskej KGB alebo inej tajnej služby, ktorí by mali zatknúť Prataseviča, informovala agentúra AFP.

Bieloruské úrady 23. mája donútili lietadlo spoločnosti Ryanair počas letu z Atén do Vilniusu pristáť v Bielorusku – údajne z dôvodu vyhrážok o bombe na palube, ktoré sa ukázali ako nepravdivé. Bieloruské úrady z tohto činu pôvodne obvinili palestínske militantné hnutie Hamas, ktoré však zodpovednosť dôrazne odmietlo. Podľa Lukašenka mala správa o bombe prísť zo Švajčiarska. Na palube lietadla sa nachádzal bieloruský opozičný novinár a aktivista Raman Pratasevič a jeho priateľka Sofia Sapegová, oboch následne na letisku zatkli.


Galéria

Ilustračné foto Ako to teda bolo?

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články